DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

30 maja zostaną zniesione limity wiernych w kościołach! Premier ugiął się pod presją polskich katolików

30 maja zostaną zniesione limity wiernych w kościołach! Premier ugiął się pod presją polskich katolików
Fotograf: Mateusz Wlodarczyk, Archiwum: Forum

Premier Morawiecki poinformował, że od najbliższej soboty 30 maja zostaną zniesione limity wiernych w kościołach. Zastrzegł jednak, że wierni muszą nadal być od siebie oddaleni o co najmniej 2 metry. Dodał, że w kościołach nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek ochronnych.

 

Kwestia limitu wiernych w kościołach była jedną z najgorętszych spraw, jakie w ostatnich kilku miesiącach poruszano w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Początkowo rządzący zdecydowali, że w Mszach Świętych i nabożeństwach będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób, przez co miliony polskich katolików nie miały możliwości pójścia do kościoła podczas Triduum Paschalnego oraz w Wielkanoc.

 

Rząd kilkukrotnie zwiększał limity wiernych w kościołach, ale na ich ostateczne zniesienie musimy poczekać do 30 maja. Duża w tym zasługa platformy protestuj.pl, która zorganizowała akcję „My chcemy Boga”, w ramach której niemal 30 tys. katolików podpisało się pod apelem do premiera Morawieckiego, z prośbą o „uwolnienie kościołów” i zezwolenie na nielimitowaną liczbę wiernych podczas Eucharystii.

 

Warto również przypomnieć, że niemal od początku trwania w Polsce stanu epidemii biskupi udzielili wiernym dyspensy na udział w niedzielnej Mszy Świętej. Decyzja szefa rządu oznacza, że najprawdopodobniej w najbliższych dniach, a nawet godzinach dyspensy zostaną cofnięte, o czym portal PCh24.pl będzie informował Państwa na bieżąco.

 

O czym jeszcze mówił premier?

Zapanowaliśmy nad epidemią w sposób dużo bardziej sprawny niż bogate kraje Zachodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że od 30 maja w przestrzeni ogólnodostępnej zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zachowany zostanie dystans społeczny. – Wprowadzamy możliwość zgromadzeń do 150 osób – dodał.

 

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Obowiązują jednak maseczki i dystans społeczny – zapowiedział Morawiecki.

 

Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe – mówił szef rządu.

 

Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki – zaznaczył premier.

 

Jak dodał, w przypadku zgromadzeń dozwolone są te do 150 osób. – Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja – powiedział.

 

Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne – poinformował Morawiecki.

 

***

IV ETAP ZNOSZENIA OBOSTRZEŃ

 

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY, ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

 

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

 

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

 

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

 

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

 

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

 

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

 

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

 

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

 

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

 

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

 

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

 

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

 

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

 

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

 

Źródło: polsatnews.pl, gov.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-05-27 15:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@pragmatyk. No widzisz. Nie mylilem się.
4 miesiące temu / tolek
 
Życzę wszystkim zdrowia. Dbajcie o siebie i o innych, zachowajcie ostrożność i rozsądek.
4 miesiące temu / PodPiS
 
@tolek. Nie widzę tam podjudzania ani prowokacji, argumenty moim zdaniem są sensowne, ale OK - masz prawo do swej opinii. Tylko dla jasności: zmień może nicka. Nie sądzisz, że 'fundamentalista' by pasował?
4 miesiące temu / pragmatyk
 
@pragmatyk. Jesteś troll i podjudzacz. Nie dam się sprowokować.
4 miesiące temu / tolek
 
@tolek - Wybory wyborami, choć oczywiście mają znaczenie, ale głównie to są gry i testy socjotechniczne. Wszyscy robimy za szczury laboratoryjne. No i - proszę - nie obrażaj idei kompromisu aborcyjnego. Kiedy go uchwalano, stanowił znaczący postęp, choć naturalnie nikt nie był w pełni usatysfakcjonowany, jak to przy kompromisie. I dzięki temu przez ćwierć wieku nie było wojny ideologicznej na tym tle! Nie ma aborcji na życzenie, w pozostałych przypadkach decyduje sumienie. Skrajne rozwiązania mają tylko garstkę zwolenników, może po 10% z każdej strony. Przytłaczająca większość oswoiła się z kompromisem i uważa go za swoiste minimum cywilizacyjne. Więc lepiej niech tak zostanie, bo póki co każda zmiana może być tylko zmianą na gorsze!
4 miesiące temu / pragmatyk
 
Większość artykułów, a w konsekwencji i komentarzy, zdradza ślady syndromu "oblężonej twierdzy". Zewsząd wrażenie, że siły zła chcą zrobić wierzącym maksymalnie "pod górkę". Przypomnę więc, że to episkopat, nasi hierarchowie, dali na to przyzwolenie! Nikt nie powiedział: "non possumus!". Poza tym od dawna w kościołach są albo pustki, albo gromadzi się głównie "grupa podwyższonego ryzyka". Obecne luzowanie restrykcji, choć epidemia jest daleka od końca, może wynikać i z tej przyczyny, że finanse państwa - i Kościoła pewnie też - tego dłużej nie wytrzymają. Ale jest i drugie wytłumaczenie: władze - wszystkie, kościelne także! - początkowo przestraszone propagandą, że umrą miliony ludzi zaczynają rozumieć, że wpuszczono je w kanał. Kto za tym stoi, to odrębna sprawa. Dziś do błędu oficjalnie nikt się nie przyzna, ale można udawać, że już "panujemy nad sytuacją" i zacząć wprowadzać tzw. nową normalność!
4 miesiące temu / cool
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.