DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

30 maja

30 maja

1137 – w należącym wówczas do Czech Kłodzku został podpisany układ między Bolesławem Krzywoustym a księciem czeskim Sobiesławem I, kończący długotrwały konflikt między sąsiadującymi ze sobą państwami. Bolesław zachował niemal cały Śląsk z wyjątkiem ziemi opawskiej, która wraz z ziemią kłodzką przypadła Czechom.


1431 – na stosie spłonęła św. Joanna d'Arc (ur. 1410 lub 1412). Podczas wojny stuletniej, za Bożym natchnieniem, poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw nad Anglikami. Schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, stanęła przed sądem w Rouen. Ćwierć wieku po egzekucji została zrehabilitowana.


1505 – na sejmie radomskim uchwalono konstytucję Nihil novi. Stanowiła ona akt kończący proces formowania dwuizbowego sejmu walnego Korony Polskiej. Od tej pory w systemie ustrojowym dawnej Polski miejsce naczelne zajął sejm walny (obradujący z udziałem króla, senatorów i izby poselskiej) jako władza prawodawcza. Państwo z monarchii arystokratycznej przekształciło się w monarchię parlamentarną.


1640 – zmarł Piotr Paweł Rubens, malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku. W swym dorobku zostawił wiele obrazów o tematyce religijnej. Wywarł olbrzymi wpływ m.in. na malarstwo angielskie i francuskie XVIII w., a także na romantyków (ur. 1577).


1868 – w Krakowie zmarł ks. Michał Marcin Mioduszewski, członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, wykładowca w seminariach duchownych w Warszawie, Włocławku i Krakowie (ur. 1787). W latach 1820-25 pełnił funkcję dyrektora Seminarium XX. Misjonarzy na Stradomiu w Krakowie, równocześnie ucząc liturgiki, dogmatyki, śpiewu gregoriańskiego. Wykładał także teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielką zasługą ks. Mioduszewskiego jest zebranie i wydanie w formie śpiewnika polskich pieśni kościelnych.


1876 – car Aleksander II wydał w Bad Ems (Niemcy) tzw. ukaz emski, zabraniający używania nazwy „Ukraina”, zakazujący drukowania książek, broszur, prasy i przekładów w „narzeczu małoruskim” oraz wwożenia na terytorium imperium rosyjskiego wszelkich wydawnictw wydrukowanych w tym języku.


1960 – w Zielonej Górze doszło do zamieszek w obronie księży eksmitowanych z odbieranego Kościołowi Domu Katolickiego. W wydarzeniach wzięło udział co najmniej kilka tysięcy osób. Akcja przeprowadzona przez siły bezpieczeństwa w Zielonej Górze, była częścią szerszego planu odbierania Kościołowi majątków należących niegdyś do niemieckich związków wyznaniowych.


DATA: 2020-05-25 09:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.