DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

30 lipca

30 lipca
Edward Raczyński

1656 – podczas potopu szweckiego, porażką wojsk polskich zakończyła się trzydniowa bitwa pod Warszawą. Połączone siły szwedzko-brandenburskie zmusiły armię polsko-litewską do wycofania się ze zdobytego 1 lipca miasta.


1941 - podpisano traktat Sikorski-Majski. Dokument zawierał: oświadczenie o utracie mocy traktatów radziecko-niemieckich z 1939 roku, deklarację przywrócenia stosunków dyplomatycznych, udzielenia pomocy i poparcia w wojnie przeciwko Niemcom, a także zgodę ZSRR na utworzenie na jego terytorium Armii Polskiej.

1993 – w Londynie zmarł Edward Raczyński, polski polityk, w latach 1979–1986 prezydent Polski na uchodźstwie (ur. 1891). Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP rozpoczął w 1919 r. Od 1934 aż do cofnięcia uznania rządowi RP na uchodźstwie przez Brytyjczyków w 1945 r., był ambasadorem RP w Londynie. Ponadto w latach 1941–1943 pełnił urząd ministra spraw zagranicznych. W latach 1954-1972 wchodził w skład Rady Trzech - organie władzy wykonawczej, powołanym w 1954 przez przedstawicieli większości stronnictw politycznych uchodźstwa polskiego, po tym jak prezydent Zaleski, po zakończeniu kadencji odmówił złożenia urzędu.


DATA: 2020-07-30 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.