DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

30 czerwca

30 czerwca
dr Franciszek Stefczyk

1651 – armia polska pod osobistym dowództwem króla Jana Kazimierza Wazy pokonała w trzydniowej bitwie pod Beresteczkiem połączone siły kozacko-tatarskie. Ataki jazdy polskiej pod dowództwem Jeremiego Wiśniowieckiego wsparte ogniem artyleryjskim rozbiły wojska tatarskie. Chan Islam Girej ratował się ucieczką, uprowadzając wraz z sobą Bohdana Chmielnickiego. Pozostałe na placu boju wojska kozackie próbowały się jeszcze bronić w obozie umocnionym, jednak po kilku dniach zostały pobite i w znacznej części wycięte.

1794 – w Paryżu zgilotynowano polską księżną Rozalię Lubomirską (ur.1768r.), żonę księcia Aleksandra Lubomirskiego. Podczas pobytu we Francji została aresztowana wraz z kilkuletnią córeczką. Oskarżono ją o udział w spisku kontrrewolucyjnym i utrzymywanie kontaktów z dworem Marii Antoniny. Jej los przypieczętowały listy wysłane do hrabiny du Barry, w których wyrażała współczucie dla losu królowej Marii Antoniny i potępiała zezwierzęcenie rewolucjonistów. Mimo zabiegów polskich dyplomatów i Tadeusza Kościuszki księżna Lubomirska trafiła na szafot.

1924 – zmarł Franciszek Stefczyk, ojciec polskiej spółdzielczości kredytowej (ur. 1861). Z wykształcenia był historykiem. Z domu wyniósł głęboką wiarę katolicką i szacunek dla chłopskich przodków. W 1884 roku rozpoczął pracę w Szkole Rolniczej w Czernichowie. Tu zaangażował się w działalność spółdzielczą. Obserwując głód gotówki na wsi, adaptował do polskich warunków popularne w krajach niemieckich kasy kredytowe Raiffeisena. Idea padła na podatny grunt, a Stefczyk w 1899 roku został kierownikiem Biura Patronatu dla Spółek Oszczędności i Pożyczek przy Wydziale Krajowym we Lwowie. W 1919 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie prawie do śmierci kierował Centralną Kasą Spółek Rolniczych (przeniesioną ze Lwowa). Opublikował wiele prac o spółdzielczości. W grudniu 2011 roku rozpoczęto postępowanie przygotowawcze do procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka.


1946 – w okupowanej przez Sowietów Polsce odbyło się referendum ludowe. Jego wyniki władze komunistyczne sfałszowały. Referendum zostało zaplanowane jako sprawdzian nastrojów społecznych oraz próbę sprawności organizacyjnej władz komunistycznych i podległych im służb przed wyborami, do których przeprowadzenia Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej został zobowiązany ustaleniami w Jałcie. Polacy mieli odpowiedzieć na 3 pytania dotyczące: zniesienia Senatu, reformy rolnej i upaństwowienia przemysłu oraz akceptacji dla granic na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej. Sfałszowane wyniki referendum, oczywiście korzystne dla komunistów, ogłoszono dopiero 12 lipca.


DATA: 2020-06-30 06:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.