DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

3 sierpnia

3 sierpnia
Krzysztof Kolumb w Ameryce

338 a. Ch. – w bitwie pod Cheroneą sprzymierzone wojska Ateńczyków i Tebańczyków starły się z armią Filipa Macedońskiego. Z bitwy zwycięsko wyszli Macedończycy. W roku następnym, na korynckim kongresie pokojowym, wszystkie greckie miasta-państwa, z wyjątkiem Sparty, uznały zwierzchnictwo króla macedońskiego.


1057 – archidiakon Fryderyk z Lotaryngii został wybrany na papieża i przyjął imię Stefan IX. Podczas krótkiego pontyfikatu zdecydowanie zwalczał symonię i usiłował wprowadzić celibat. Rzeczników reformy Kościoła, kardynałów Hildebranda i Humberta mianował swoimi doradcami, a Piotra Damianiego kardynałem-biskupem Ostii. Zmarł 29 marca 1058 r.


1492 – Krzysztof Kolumb wypłynął z Palos de la Frontera w poszukiwaniu zachodniej drogi do Indii. Owocem wyprawy było odkrycie Kuby (28 października) oraz Haiti (6 grudnia). Do Palos powrócił 15 marca 1493 roku.


1773 – zmarł ks. Stanisław Konarski, pijar, pisarz polityczny, pedagog, założyciel Collegium Nobilium (ur. 1700). W 1725 roku rozpoczął studia w Rzymie. Potem przebywał we Francji. Podczas pobytu za granicą zapoznał się z najnowszymi trendami w pedagogice. Gdy w 1740 roku został zwierzchnikiem polskiej prowincji pijarów, zreformował szkoły prowadzone przez ten zakon.


1881 – papież Leon XIII podpisał encyklikę Licet multa, O katolicyzmie w Belgii. Dokument skierował do prymasa Belgii kard. Wiktora Deschampsa. Odniósł się w nim do położenia Kościoła w tym kraju, nawiązał przy tym do niedawnego konfliktu z rządem o utrzymanie lekcji religii w szkołach.

1949 – w katedrze lubelskiej, podczas uroczystości odnowienia aktu poświęcenia diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi, w bocznym ołtarzu, na obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej wierni zobaczyli łzy. Ciągnące do świątyni pielgrzymki wywołały reakcję władz komunistycznych w postaci gwałtownej kampanii antykościelnej. 17 lipca doszło do bezpośrednich starć pomiędzy milicją a wiernymi. Aresztowano kilkaset osób. Mimo to kult Matki Bożej Płaczącej trwał. Po latach, 26 czerwca 1988 roku na Majdanku kard. Józef Glemp dokonał koronacji tego obrazu.


DATA: 2020-08-03 06:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.