DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

3 maja oficjalnie powstał Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce

3 maja oficjalnie powstał Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce
By Sasha Maksymenko (Flickr: Anti-government protests in Kiev) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Organizacje patriotyczne działające na terenie Podkarpacia w dzień Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja powołały do życia Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. Jak podano, działalność stowarzyszenia zakończy się, kiedy z terytorium Polski zniknie ostatni nielegalnie wzniesiony pomnik UPA.

 

Organem wykonawczym Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, który liczy już 17 osób oraz 4 członków honorowych, jest Rada Komitetu, która pokieruje jego pracami i będzie reprezentować go na zewnątrz. Przewodniczącym Rady został Marek Kulpa, szef Ruchu Narodowego Podkarpacie.

 

Zaczeliśmy już gromadzić dokumenty na temat nielegalnych pomników UPA w Polsce. Dzięki temu Komitetowi chcielibyśmy generować wiedzę na temat tych upamiętnień i doszukiwać się możliwości prawnych dla rozbiórki poszczególnych obiektów. Ich status prawny będzie zapewne taki sam, ale gdyby jednak trzeba było skorzystać z innej konstrukcji prawnej, to będziemy się takich możliwości doszukiwali – mówi Marek Kulpa. Twórcy inicjatywy wskazali m.in., że nielegalne pomniki UPA „szpecą krajobraz otoczenia, a mogą wręcz zagrażać życiu lub zdrowiu osób w ich pobliżu”.

 

Członkami honorowymi Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce są m.in. Janusz Słabicki – wójt gminy Stubno, na terenie której (w Hruszowicach) rozebrano ostatnio nielegalnie wzniesiony tam pomnik UPA, Stanisław Żółkiewicz – działacz patriotyczny i antybanderowski oraz kpt. Konstanty Kopf – 95-letni weteran, żołnierz PAS NSZ, który podczas II wojny światowej walczył na Podkarpaciu z okupantami niemieckim i rosyjskim, a także z UPA.

 

24 kwietnia 2017 roku, po 23 latach urzędniczej niemocy i braku reakcji na samowolę budowlaną, w Hruszowicach rozebrany zostały pomnik gloryfikujący oddziały UPA. W 1994 roku został nielegalnie, pod osłoną nocy, postawiony na cmentarzu komunalnym. Akcja rozbiórki odbyła się legalnie, co potwierdziło Ministerstwo Kultury. Obecny był przy niej m.in. wójt gminy Stubno Janusz Słabicki.

 

Ta rozbiórka to konsekwencja wieloletnich działań. Dojrzewaliśmy do tego, aby to nielegalne upamiętnienie uprzątnąć i wreszcie to się stało – mówi Słabicki.

 

Do powstałego właśnie Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień należą osoby, które organizowały niedawno tę akcję rozbiórki nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. Zapowiedziały wówczas powstanie Komitetu, który zajmie się likwidacją upamiętnień UPA. Członkowie tej zbrodniczej formacji zabili dziesiątki tysięcy Polaków, jednak władze Ukrainy stanowczo protestują przeciwko rozbieraniu takich pomników.

 

Ostatnim tego przejawem były życzenia z okazji 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja, które prezydent Ukrainy Petro Poroszenko telefonicznie złożył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Przy okazji tej rozmowy Poroszenko potępił demontaż pomnika w Hruszowicach i podkreślił niedopuszczalność „profanacji” symboli państwowych Ukrainy. Kijowski włodarz zaznaczył ponadto, że wymaga to reakcji polskich władz. W komunikacie dotyczącym rozmowy prezydentów, zamieszczonym na stronie głowy państwa ukraińskiego, napisano, że Prezydent RP obiecał, iż przyjrzy się sprawie osobiście i da jej należytą ocenę, aby takie incydenty się nie powtarzały. Poinformowano też, że umówiono się co do koordynacji działań zmierzających do legalizacji wszystkich miejsc pochówków na terytorium Polski oraz na Ukrainie zgodnie z umową o ochronie miejsc pamięci.

 


Źródła: Kresy.pl, Kresy 24.pl, nowiny24.pl

Adam Białous
 


DATA: 2017-05-04 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakiś kontakt do tego komitetu? Takie inicjatywy należy wspierać.
ponad 3 lata temu / Janusz
 
Popieram i dziękuję.
ponad 3 lata temu / Polak
 
Samowolki budowlane SZCZEGÓLNIE NA NIE SWOIM powinny być rozbierane. Co innego miejsca upamiętnienia, a co innego miejsca pochówku. Pochówek dla każdego.
ponad 3 lata temu / trooper
 
A czy jest jakiś pomnik UPA wzniesiony legalnie?
ponad 3 lata temu / panda
 
Do ostatniego nielegalnego pomnika? Czyli są w Polsce "legalne" pomniki nazistowskich bandytów z pod znaku tryzuba?
ponad 3 lata temu / agricola
 
Ani nasz rząd ani UPAUKRAIŃCY nie rozróżniają miejsc pochówku od miejsc upamiętniania faszystowskiej oragnizacji OUN-UPA. Nie można pozwolić na gloryfikowanie zbrodniczych oragznizacji i ludzi, którzy w nich działają/li.
ponad 3 lata temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.