DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

3 lipca

3 lipca
Prof. Michał Bobrzyński

324 – zwycięstwo Konstantyna I Wielkiego nad Licyniuszem w bitwie pod Adrianopolem. Od tej chwili Konstantyn stał się jedynym i niepodzielnym władcą imperium rzymskiego.


987 – koronacja Hugona Kapeta na króla Francji. Hugo pochodził z dynastii Robertynów. Na tron Francji został wyniesiony po śmierci Ludwika V, ostatniego Karolinga linii francuskiej. Wobec siły wasalów starał się wzmocnić swoje wpływy w państwie przez utrzymywanie dobrych stosunków z Kościołem. Hugo Kapet zmarł w 996 roku. Dynastia, którą założył, otrzymała nazwę Kapetyngów. Jej przedstawiciele rządzili Francją do roku 1328, a w liniach bocznych do 1848.


1866 – wojska austriackie poniosły klęskę w bitwie z Prusakami pod Sadową. Bitwa zadecydowała o losach wojny. Pokonana Austria musiała wyrzec się wpływów w państwach niemieckich. Umożliwiło to zjednoczenie Niemiec pod przewodnictwem Prus.


1898 - hiszpańska eskadra karaibska została zniszczona przez flotę Stanów Zjednoczonych w bitwie pod Santiago de Cuba. Klęska oznaczała dla Hiszpanii utratę wpływów w Ameryce Środkowej na rzecz USA.


1935 – zmarł Michał Bobrzyński (ur. 1849), polski historyk, polityk konserwatywny, namiestnik Galicji. Od 1877 roku był profesorem historii prawa polskiego i niemieckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należał do twórców krakowskiej szkoły historycznej. Jego praca pt. Dzieje Polski w zarysie (1877) wywarła bardzo duży wpływ na historiografię polską. W 1878 roku został członkiem Akademii Umiejętności. Karierę polityczną rozpoczął w 1885 roku, wchodząc jako poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie i Rady Państwa w Wiedniu. Podczas pracy w charakterze wiceprezydenta Rady Szkolnej Krajowej (1891-1902) położył wielkie zasługi dla rozwoju oświaty w Galicji. W 1908 roku objął urząd namiestnika Galicji. Pełnił go do 1913 roku. W roku 1917 został ministrem dla Galicji. W odrodzonej Rzeczypospolitej uczestniczył w pracach konstytucyjnych. Ostatnie lata życia spędził w Wielkopolsce.


DATA: 2020-07-01 11:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.