DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

29 września

29 września
Portret króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego

1629 – w Altmarku (obecnie Stary Targ) został podpisany rozejm między Szwecją i Polską. Na jego mocy Szwedzi zatrzymali tereny Inflant leżące na północ od Dźwiny oraz porty w Prusach Książęcych, z wyjątkiem Gdańska, Królewca i Pucka. Elektorowi brandenburskiemu powierzono zarząd nad Iławą, Malborkiem i Sztumem. W 1635 wygasający rozejm został przedłużony w Sztumskiej Wsi na nieco korzystniejszych dla Polski warunkach.

1669 – w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla Polski. Po abdykacji Jana Kazimierza szlachta wyniosła na tron syna księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i Gryzeldy Konstancji z Zamoyskich. Michał Korybut nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei. Okazał się władcą nieudolnym. Głębokim cieniem na jego panowaniu kładzie się zaniedbanie obrony państwa przed najazdem tureckim, co zakończyło się haniebnym traktatem w Buczaczu i utratą przez Polskę województwa podolskiego, bracławskiego i południowej części Kijowszczyzny.


1932 - Ojciec Święty Pius XI ogłosił encyklikę Acerba Animi Anxitudo, O przykrym położeniu katolicyzmu w Republice Meksykańskiej. Był to drugi z trzech dokumentów tej rangi poświęconych przez Piusa XI problemowi prześladowań Kościoła w Republice Meksyku (pozostałe to Iniquis Afflictisque z 1926 r. i Firmissimam Constantiamque z 1937). Papież skrytykował antykatolicką politykę rządu Meksyku wyliczając przykłady nadużyć.


1939 - w bitwie pod Szackiem licząca około 4 tys. żołnierzy grupa Korpusu Ochrony Pogranicza, pod dowództwem generała Wilhelma Orlika-Rückemanna odniosła taktyczne zwycięstwo nad 52. Dywizją Strzelecką Armii Czerwonej. Dysponująca 13 tys. żołnierzy i 15 czołgami dywizja sowiecka posiadała ogromną przewagą nad Polakami.


DATA: 2020-09-29 06:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.