DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

29 października

29 października
Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim, mal. Jan Matejko

1611 – car Rosji Wasyl IV Szujski wraz z braćmi złożył hołd królowi Zygmuntowi III Wazie. Po bitwie kłuszyńskiej bojarzy zdetronizowali Wasyla IV, a potem wydali go Polakom. Hetman Stanisław Żółkiewski przywiózł go wraz z braćmi Dymitrem i Iwanem do Polski. Po triumfalnym wjeździe Żółkiewskiego do Warszawy, znajdujący się w jego orszaku Szujscy złożyli hołd królowi Zygmuntowi IV. Jeńcy oddali głębokie pokłony siedzącemu na tronie władcy Polski, klękając oraz całując królewską dłoń. Resztę życia spędzili w Polsce.


1874 – zmarł Andrzej Artur Zamoyski, działacz gospodarczy i polityczny w Królestwie Polskim, ziemianin. Od 1925 roku dyrektor Wydziału Rolnictwa i Handlu w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego. Po upadku powstania listopadowego, w czasie którego pełnił funkcję rezydenta Rządu Narodowego w Wiedniu, zajął się gospodarowaniem w swoich majątkach oraz pracą społeczną. Od 1850 roku pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W latach 1858-61 był prezesem Towarzystwa Rolniczego. Jako przywódca stronnictwa umiarkowanego przeciwstawiał się polityce Aleksandra Wielopolskiego, domagając się szerokiej autonomii dla ziem polskich. Zmuszony przez władze rosyjskie do wyjazdu za granicę, zamieszkał w Paryżu, a potem w Dreźnie. W 1868 roku osiedlił się w Krakowie.


1944 – 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę. Rozkaz zajęcia tego ważnego portu, węzła drogowego, a zarazem stolicy Brabancji Polacy otrzymali 27 października. Dwa dni później, po ciężkich walkach udało im się miasto wyzwolić bez strat wśród ludności cywilnej. W dowód wdzięczności za wyzwolenie miasta bez zniszczeń 11 listopada 1944 roku 1 DPanc. otrzymała od ludności Bredy honorowe obywatelstwo.


DATA: 2020-10-29 06:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.