DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

29 marca

29 marca
Cud w Calandzie

1138 – Ojciec Święty papież Innocenty II wydał bullę Omne Datum Optimum, nadając ostateczną formę regule templariuszy: wprowadził do zakonu braci kapelanów, podporządkował Zakon bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, wyłączył od obowiązku płacenia dziesięcin, upoważnił do budowy kaplic i kościołów wyłączonych spod jurysdykcji biskupów.


1640 - w Calandzie (Hiszpania) młodemu rolnikowi Miguelowi Pellicerowi w cudowny sposób została przywrócona noga, którą dwa i pół roku wcześniej mu amputowano. Całe zdarzenie zostało udokumentowane, począwszy od aktu notarialnego spisanego trzy dni po cudzie, a skończywszy na aktach procesowych. Uznano, że cud dokonał się za wstawiennictwem Matki Bożej z Pilar.


1943 - oddział partyzancki „Jędrusie”, wspólnie z lokalnym pododdziałem Armii Krajowej, rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów. W listopadzie wywodzący się z konspiracji powrześniowej „Jedrusie” zostali podporządkowani dowództwu AK, zachowując przy tym nazwę i odrębność organizacyjną. 


1943 – banda UPA dokonała rzezi Polaków w Pendykach na Wołyniu. Wieś była przeludniona, schroniły się w niej bowiem niedobitki z wymordowanej 25 marca miejscowości  Kolonia Tomaszów. Ukraińcy wrzucali swe ofiary żywcem do płonących  zabudowań. Na drugi dzień odnaleziono ciała ok. 150 zamordowanych. W tym samym czasie UPA eksterminowała ludność pobliskich Pieniek.


DATA: 2020-03-27 11:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.