DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

29 maja

29 maja
Upadek Konstantynopola 1453

1416 – eskadra floty weneckiej pod dowództwem admirała Piedra Loredany wdarła się do portu Galipoli, zdobywając lub niszcząc stacjonujące tam okręty tureckie.


1453 – wojska tureckie zdobyły Konstantynopol, ostatni bastion potężnego niegdyś Cesarstwa Bizantyjskiego. W walkach na terenie miasta poległ ostatni cesarz Konstantyn XI Dragazes. Zwycięski sułtan Mehmed uczynił miasto, noszące odtąd nazwę Stambuł, stolicą swojego imperium, a sam, uznając siebie za następcę cesarza bizantyjskiego, przyjął tytuł Kaizer-i Rum (Cezar Rzymu). Tytuł ten nosili wszyscy sułtani aż do zakończenia pierwszej wojny światowej.

1580 - za zasługi w obronie wiary katolickiej i jako zachętę do dalszych tego typu działań, szczególnie wymierzonych przeciwko Turcji i Tatarom, papież Grzegorz XIII nadał królowi polskiemu Stefanowi Batoremu tytuł Defensor Fidei (Obrońca Wiary).


1724 - Vincenzo Maria Orsini de Gravina został wybrany papieżem. Przyjął imię Benedykt XIII. Jako następca św. Piotra przewodniczył synodowi na Lateranie, przeciwstawił się nazbyt świeckim obyczajom duchowieństwa, ograniczył praktyki nepotyzmu. Potwierdził bullę Klemensa XI Unigenitus, potępiającą jansenizm.


1825 - Karol X (1757-1836) został koronowany w Reims na króla Francji. Brat Ludwika XVI i Ludwika XVIII był ostatnim władcą z linii głównej Burbonów. W wyniku rewolucji lipcowej 1830 r. abdykował i udał się na emigrację.


DATA: 2020-05-29 04:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.