29 listopada

1226 – Ludwik IX Święty został koronowany w katedrze w Reims na króla Francji. Syn króla Ludwika VIII i św. Blanki kastylijskiej w chwili koronacji miał 12 lat (ur. 1214 r.). Pierwszy okres panowania to czas regencji, współrządów matki. Samodzielną władzę objął w 1235 roku. Ludwik przeprowadził w swoim królestwie wiele reform. Zreorganizował finanse, usprawnił administrację, wprowadził kontrolę działalności urzędników królewskich, którą powierzył zakonnikom. W przypadku niesprawiedliwych decyzji, poszkodowani otrzymywali zadośćuczynienie, a nieuczciwi urzędnicy byli zwalniani. Ludwik ustanowił także sądy królewskie, tak zwane parlamenty, do których można się było odwoływać od wyroków sądów feudalnych. Wspierał miasta. Ludwik IX był człowiekiem głęboko wierzącym. Po upadku Jerozolimy zorganizował i poprowadził (1248) kolejną wyprawę krzyżową. Mimo jej niepowodzenia (Ludwik IX dostał się do niewoli egipskiej), w 1270 roku wyruszył na kolejną krucjatę. Niestety w jej trakcie zmarł.
1516 – zmarł Jan (Giovanni) Bellini, włoski malarz, twórca weneckiej szkoły malarskiej (ur. ok. 1427). Był najwybitniejszym artystą z rodziny Bellinich. Tworzył głównie obrazy o treści religijnej i portrety. Zasłynął jako twórca Madonn tronujących z Dzieciątkiem, często naśladowanych przez innych artystów. Wykształcił wielu wybitnych uczniów, m.in.: Tycjana i Giorgione.
1643 – zmarł Klaudiusz Monteverdi, włoski kompozytor (ur. 1567). W 1582 opublikował pierwsze utwory: motety, madrygały religijne i canzonetty. Od roku 1592 związany z dworem Gonzagów w Mantui. W roku 1613 przejął obowiązki maestro di cappella weneckiej bazyliki św. Marka. W roku 1632 przyjął święcenia kapłańskie (był wdowcem). Jest zaliczany do najważniejszych twórców w historii muzyki, przyczynił się do powstania stylu barokowego. Oprócz 9 ksiąg madrygałów skomponował także kilka oper.
1830 – wieczorem młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli insurekcję antyrosyjską, która przeszła do historii jako powstanie listopadowe. Zakończyło się ono klęską. Jako ostatnia przed Moskalami skapitulowała załoga twierdzy Zamość - 21 października 1831 roku.