DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

29 lipca

29 lipca
Bitwa pod Klidion

1014 – wojska cesarza bizantyjskiego Bazylego II Bułgarobójcy rozbiły armię bułgarską cara Samuela Komitopula podczas bitwy w wąwozie Strumy (pod Klidion). Ogromną ilość jeńców bułgarskich cesarz kazał okaleczyć (oślepić i obciąć prawe dłonie, pozostawiając tylko co setnemu jedno oko by prowadził pozostałych). Potęga Bułgarów została złamana. Bizancjum odebrało ziemie zagrabione przez nieprzyjaciela.

1518 - Wojska polsko–litewskie pod dowództwem rotmistrza Jana Boratyńskiego oraz Jerzego Radziwiłła pobiły część wojsk moskiewskich oblegających Połock. Dwaj dowódcy moskiewscy, kniaziowie Rostowski i Oboleński, zginęli w walce. Reszta wojsk moskiewskich pod dowództwem Wasyla i Iwana Szujskich, które oblegały Połock, pod wrażeniem klęski oraz na wieść o zbliżaniu się większej armii litewsko–polskiej, wycofała się spod miasta. Przed bitwą żołnierzom polskim miał się ukazać św. Kazimierz Królewicz w zbroi i na koniu, by dopomóc im w przeprawie.

1927 – zarządzający prawosławnym patriarchatem moskiewskim metropolita niżegorodzki Sergiusz (Stragorodski) wydał deklarację o lojalności Cerkwi wobec władz radzieckich. Krok ten nie przyniósł zamierzonych przez Sergiusza efektów. Z jednej strony wywołał podziały wśród prawosławnych, z drugiej zaś nie uratował rosyjskiej Cerkwi  przed represjami, które doprowadziły do niemal całkowitego unicestwienia jej struktur.


1979 - w Gdańsku, grupa młodych opozycjonistów skupionych wokół pisma „Bratniak” utworzyła Ruch Młodej Polski. Ugrupowanie to opowiadało się za niepodległością i przestrzeganiem w życiu społecznym chrześcijańskich norm etycznych. Jego liderami byli Aleksander Hall i Jacek Bartyzel.


DATA: 2020-07-29 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.