DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

29 czerwca

29 czerwca
Leon XIII

1748 – papież Benedykt XIV wydał skierowaną do episkopatu Polaki encyklikę Magnae Nobis, na temat dyspens małżeńskich.

1868 – Ojciec Święty Pius IX ogłosił bullę Aeterni Patris, zwołująca na dzień 8 grudnia 1869 roku sobór w Watykanie.

1881 – papież Leon XIII podpisał encyklikę Diuturnum illud, o pochodzeniu władzy cywilnej, w której wyłożył poglądy katolickie na pochodzenie i naturę władzy oraz relacje między władzą a obywatelem.

1930 – w Krakowie odbył się zwołany z inicjatywy Wincentego Witosa Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu, w którym wzięło udział ok. 1500 delegatów partii centrolewicowych (Centrolew). Przyjęta deklaracja wzywała do walki o „obalenie dyktatury” marszałka Józefa Piłsudskiego. Wkrótce śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura krakowska.

 

1931 – Pius IX podpisał encyklikę Non Abbiamo Bisogno, O prześladowaniu Akcji Katolickiej we Włoszech, w której potępił system faszystowski. Dokument papieski zmusił Mussoliniego do wyhamowania ataku na Kościół.


1940 – w ramach Akcji AB (mającej na celu likwidację polskich elit) Niemcy rozstrzelali w lesie Brzask 760 więźniów ze Skarżyska-Kamiennej.


1941 – zmarł Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy polski pianista, kompozytor, a także polityk (ur. 1860). Podczas I wojny światowej (ale i wcześniej) zabiegał wśród elit i polityków Zachodu o poparcie dla sprawy niepodległości Polski. Po zakończeniu działań wojennych wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu. W roku 1919 pełnił urząd premiera i ministra spraw zagranicznych RP. W 1922 wyjechał za granicę. W 1935 roku współtworzył tzw. Front Morges. Klęska II Rzeczypospolitej w 1939 roku zmobilizowała sędziwego i schorowanego Jana Paderewskiego do ponownego zaangażowania się w politykę. Został przewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, która stanowiła substytut parlamentu na emigracji.


DATA: 2020-06-29 04:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.