DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

28 września

28 września

480 a. Ch. – podczas II wojny perskiej flota grecka pod dowództwem Temistoklesa pokonała Persów w bitwie pod Salaminą. Po porażce pod Termopilami wobec zbliżającej się do miasta armii perskiej Ateńczycy zbiegli na wyspę Salaminę. Gdy flota „króla królów” Kserksesa wyruszyła w kierunku Greków, ci zaatakowali dysponującego ponad dwukrotną przewagą przeciwnika, niszcząc wiele jego okrętów i zmuszając pozostałe do ucieczki.

1238 – król Aragonii Jakub I Zdobywca wyzwolił Walencję spod panowania arabskiego.


1865 – w Warszawie odbyła się prapremiera opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Dzieło spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem polskiej publiczności. Zaniepokoiło to carską cenzurę, która zdjęła operę z afisza już po trzech przedstawieniach. Straszny dwór stał się narodową epopeją muzyczną.


1878 – w Krakowie, w Sali Urzędu Miasta, po raz pierwszy pokazano publicznie obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Malowidło przedstawia zmagania na polach Grunwaldu w momencie, kiedy wciąż toczą się zacięte walki, ale szala zwycięstwa przechyla się już na stronę polsko-litewską. Ekspresja dzieła mistrza Jana spowodowała, że odtąd kolejne pokolenia patrzyły na grunwaldzką wiktorię przez pryzmat jego obrazu.


1939 – z uwagi na wyczerpywanie się zapasów, rosnące straty oraz brak perspektyw na interwencję sojuszników Warszawa skapitulowała. Układ o zaprzestaniu walk z polskiej strony podpisał gen. Tadeusz Kutrzeba. Obrona stolicy trwała 22 dni. Do 9 września dowodził nią gen. Walerian Czuma, a później gen. Juliusz Rómmel. Ogromną rolę w czasie oblężenia odegrał prezydent stolicy Stefan Starzyński.


1939 – w Moskwie przedstawiciele III Rzeszy i ZSRS, Joachim Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w imieniu swych rządów traktat „o granicach i przyjaźni”. Wbrew prawu międzynarodowemu podzielili się ziemiami II Rzeczypospolitej, wytyczając granicę niemiecko-sowiecką wzdłuż rzek: Pisy, Narwi, Bugu i Sanu. W jednym z tajnych protokołów oba państwa ustalały, że żadna ze stron nie będzie tolerowała u siebie polskiej konspiracji.

1947 – w kościołach na terenie Polski odczytano Odezwę Biskupów Polskich do wiernych. Autorzy ostro skrytykowali nowe zagrożenia dla życia religijnego w Polsce, jak: nasilające się ataki propagandowe na Kościół, mnożenie się sekt religijnych, ograniczanie szkolnictwa katolickiego, lansowanie przez państwo kolektywistycznych metod wychowawczych lekceważących m.in. religijny charakter niedziel i świąt, oraz cenzurę i ograniczanie wolności obywatelskich.

 

1987 – zmarł Roman Brandstaetter, pisarz, poeta i dramaturg. Urodził się 3 stycznia 1906 roku w Tarnowie, w rodzinie żydowskiej. Był wnukiem rabina. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Warszawie. Pisał wiersze, przekłady literackie oraz artykuły publicystyczne w prasie polsko-żydowskiej. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Palestyny. Pobyt tam był okresem przełomowym. W 1946 roku udał się do Rzymu, gdzie przyjął chrzest w Kościele rzymskokatolickim. W 1948 roku wrócił do Polski. Był jednym z najbardziej płodnych polskich pisarzy XX wieku, autorem 20 dramatów, wielu utworów poetyckich, tłumaczeń dzieł Szekspira. Za jego najwybitniejsze dzieło uważa się czterotomową powieść historyczną pt. Jezus z Nazarethu (1967-1973).


DATA: 2020-09-22 12:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.