DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

28 października

28 października
Bitwa przy moście Mulwijskim, mal. Raffaello Sanzio

312 – przy moście Mulwijskim, godzinę drogi na północ od Rzymu, zwarły się w walce armie dwóch cezarów, konkurentów do jedynowładztwa: Konstantyna Wielkiego oraz Maksencjusza. Armia pierwszego z nich poszła do boju pod znakami Chrystusa Zbawiciela. Stało się tak po wizji jaką miał Konstantyn (ujrzał na niebie świetlisty krzyż z napisem „Pod tym znakiem zwyciężaj”). Pokonany Maksencjusz utonął w Tybrze. Od tej pory popierane przez wszechwładnego cesarza Konstantyna chrześcijaństwo, zaczęło wypierać pogańskie kulty, by kilkadziesiąt lat później stać się religią państwową.

1628 – kapitulacja hugenotów przed armią królewską w twierdzy La Rochelle. Po edykcie nantejskim La Rochelle stała się jednym z głównych ośrodków hugenockich. W następstwie buntu wywołanego w 1625 roku przez księcia de Rohan, król Ludwik XIII postanowił złamać siłę polityczną protestantów i rozpoczął przeciw nim działania wojenne. W sierpniu 1627 roku armia królewska przystąpiła do oblężenia La Rochelle. Kapitulacja miasta po ponad rocznej obronie położyła kres niezależności politycznej francuskich protestantów.


1918 – w Krakowie przedstawiciele kilku stronnictw politycznych utworzyli Polską Komisję Likwidacyjną mającą na celu zniesienie rządów austriackich w Galicji i przyłączenie tych terenów do Polski. Jej prezesem został Wincenty Witos, a wiceprezesami: Ignacy Daszyński, hr. Aleksander Skarbek oraz Jędrzej Moraczewski.


1925 – papież Pius XI bullą Vixdum Poloniae unitas wprowadził w Polsce nową organizację kościelną, zapowiedzianą w konkordacie. Do rangi arcybiskupstw zostały podniesione diecezje ze stolicami w Wilnie i Krakowie. Nowo utworzona diecezja katowicka została podporządkowana metropolii w Krakowie.


DATA: 2020-10-28 06:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.