DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

28 marca

28 marca
Katedra na Wawelu

1364 - w obecności króla Kazimierza III Wielkiego arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki konsekrował katedrę na Wawelu. Z tej okazji król ufundował wrota do wejścia głównego z charakterystycznym, powtarzającym się monogramem „K”, zwieńczonym koroną. Dzisiejsza katedra to właśnie ta budowla, choć na przestrzeni kolejnych wieków nieco przebudowana. Najczęściej wznoszono nowe lub modernizowano istniejące kaplice.


1928 - zmarł św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (w latach 1882–1883 rektor uczelni), teolog, historyk, pisarz, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.


1928 - weszło w życie rozporządzenie prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego (podpisane 18 grudnia 1927 r.) zmieniające odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej z karmazynu na cynober.


1937 – papież Pius IX ogłosił encyklikę Nos Es Muy Conocida - O sytuacji religijnej w Meksyku, w której zachęcał katolików do wierności Kościołowi oraz aktywności w ramach Akcji Katolickiej.


1939 – wojska gen. Francisco Franco prawie bez walk zajęły stolicę Hiszpanii - Madryt. Stało się to dzień po podpisaniu kapitulacji przez dowodzącego frontem centralnym wojsk republikańskich pułkownika Adolfa Prada. W ciągu kolejnych dni poddały się ostatnie ośrodki oporu rewolucjonistów, tak że 31 marca cały kraj znalazł się w rękach Frontu Narodowego.


DATA: 2020-03-27 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.