DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

28 lipca

28 lipca
Koronacja Pepina

754 – Papież Stefan II udzielił królewskiego namaszczenia władcy Franków Pepinowi Małemu (ok. 715-768). Nowy król był synem Karola Młota (zwycięzcy spod Poitiers). Tron objął po zdetronizowanym Chilperyku III Merowingu. Pepin stał się założycielem nowej  dynastii monarszej – Karolingów.

 

1741 – zmarł ks. Antoni Vivaldi, włoski kapłan katolicki, skrzypek i wybitny kompozytor, dyrektor konserwatorium w Wenecji (ur. 1678). W twórczości Vivaldiego największe znaczenie ma ponad 500 koncertów, w tym ok. 230 skrzypcowych.


1750
– w Lipsku zmarł Jan Sebastian Bach, niemiecki kompozytor epoki baroku, jeden z największych twórców w historii muzyki (ur. 1685). Przez wiele lat pracował jako kantor i organista w protestanckim zborze św. Tomasza w Lipsku oraz nauczyciel śpiewu w działającej przy tej świątyni szkole. Najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości są kompozycje organowe. Był także mistrzem pasji. Do dziś zachowały się dwie: Pasja według św. Mateusza i Pasja według św. Jana. Katolickiemu królowi Polski Augustowi III Sasowi zadedykował wspaniałą  Mszę h-moll.


1794 – został ścięty przywódca jakobinów Maksymilian Robespierre. Aresztowany w wyniku przewrotu 9 thermidora roku II (27 lipca 1794) trafił na szafot wraz z 21 innymi deputowanymi. Wszyscy zostali uznani za wyjętych spod prawa i straceni po ustaleniu tożsamości. Egzekucja zakończyła najbardziej krwawy okres rewolucji francuskiej.

1914 –  Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Wkrótce kolejne państwa powiązane sojuszami (Trójprzymierze i Trójporozumienie) zaangażowały się w konflikt. Rozpoczęła się I wojna światowa.


1920 – Rada Ambasadorów podzieliła Śląsk Cieszyński pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Linia graniczna w przybliżeniu biegła wzdłuż rzeki Olzy. Polska otrzymała 44 proc. spornych terenów, podczas gdy Czechosłowacja 56 proc. Po stronie czechosłowackiej pozostała duża ilość ludności polskiej, przeważającej na obszarze Zaolzia.


1993 – Polska zawarła konkordat ze Stolicą Apostolską. Dokument podpisali minister spraw zagranicznych RP Krzysztof Skubiszewski oraz nuncjusz Józef Kowalczyk .


DATA: 2020-07-28 16:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.