DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

28 czerwca

28 czerwca
Bitwa na Kosowym Polu

1098 – po trwającym od 20 października 1097 roku oblężeniu krzyżowcy zdobyli Antiochię Syryjską. Samo miasto wpadło wprawdzie w ręce chrześcijan 2 czerwca 1098 roku, jednak załoga turecka przez pewien czas broniła się jeszcze w cytadeli. Podczas walk o miasto rycerstwo chrześcijańskie pobiło trzy armie tureckie, a przez pewien czas samo było oblężone w jego murach.


1243 – kardynał Sinibaldo Fieschi (1195-1254) został papieżem i przybrał imię Innocenty IV. Początek pontyfikatu przebiegał w cieniu konfliktu z cesarzem Fryderykiem II. Jego rozwiązaniu miał m.in. posłużyć zwołany przez Ojca Świętego sobór lyoński I, niestety w tym względzie nie spełnił on oczekiwań. Dopiero śmierć cesarza w 1250 roku rozwiązała problem. Pod koniec lat czterdziestych Innocenty IV wysłał swoich przedstawicieli do chana mongolskiego Gujuka. Członkiem poselstwa był m.in. polski franciszkanin Benedykt. 8 września 1253 roku papież kanonizował Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego i męczennika.


1245 – zainaugurował obrady sobór lyoński I. Zdetronizował on uzurpującego sobie prawo do ingerencji w sprawy Kościoła cesarza Fryderyka II, zatwierdził kościelne prawo procesowe oraz zajął się problemem Mongołów w Europie. W czasie trwania soboru ogłoszono także nową krucjatę przeciwko Turkom seldżuckim, która wyruszyła do Ziemi Świętej w 1248 roku pod dowództwem króla Francji św. Ludwika IX.


1389 – klęska wojsk serbskich i wspierających je Bośniaków w bitwie z Turkami na Kosowym Polu. Wzięty do niewoli król Serbii Łazarz I Hrebeljanowić został ścięty. W czasie bitwy zginął również sułtan Murad I. W efekcie niepowodzenia na Kosowym Polu prawie cała Serbia, z wyjątkiem części naddunajskiej, stała się lennem sułtana, tracąc niepodległość na niemal 500 lat.


1629 – przywódca hugenotów Henryk de Rohan skapitulował w swej ostatniej twierdzy Alais i podpisał pokój łaski na warunkach zaproponowanych przez kardynała Richelieu.


1914 – w Sarajewie austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg został zastrzelony przez serbskiego zamachowca Gawriła Principa. W zamachu życie straciła także małżonka następcy tronu. To wydarzenie stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej


1972 – papież Paweł VI wydał bullę Episcoporum Poloniae coetus, która normalizowała stosunki prawne między PRL a Watykanem oraz ustalała nowy kościelny podział administracyjny na Ziemiach Odzyskanych.


DATA: 2020-06-28 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.