DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

27 września

27 września
Kircholm, mal. Wojciech Kossak

1331 – pod Płowcami wojska króla Władysława Łokietka osiągnęły sukces w bitwie z armią Zakonu Krzyżackiego. Panowie Pruscy zawarli z królem czeskim Janem Luksemburskim sojusz przeciwko Polsce. W oczekiwaniu na spóźnione wojska sprzymierzeńców wyruszyli na Kujawy. Licząca 7 tys. ludzi armia zakonna podzieliła się na trzy części. Poruszający się za wojskami krzyżackimi Łokietek z 5 tys. zbrojnych postanowił niezwłocznie zaatakować w rejonie wsi Płowce liczącą około 2 tys. ludzi straż tylną przeciwnika, którą dowodził wielki marszałek Dietrich von Altenburg. Polacy odnieśli całkowite zwycięstwo, biorąc do niewoli wielu braci zakonnych z samym marszałkiem. Po przybyciu na plac bitwy kolejnych oddziałów krzyżackich bitwa toczyła się ze zmiennym szczęściem. Zakończyło ją nadejście zmroku.


1605 – siły polsko-litewskie pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły Szwedów w bitwie pod Kircholmem. Bitwa była fragmentem polsko-szwedzkiej wojny o Inflanty (1600-1611). Czterotysięczne wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły trzykrotnie liczniejszą armię Karola IX Sudermańskiego. Bitwa była majstersztykiem sztuki wojennej. O rozbiciu silniejszego nieprzyjaciela zadecydowała szarża husarii. Niewiele brakowało, a do niewoli dostałby się konkurent Zygmunta III Wazy do tronu Szwecji - Karol IX.


1612 - zmarł Sługa Boży ks. Piotr Skarga, (właśc. Powęski) - jezuita, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, czołowy przedstawiciel Kontrreformacji w Polsce, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, znakomity orator, pisarz, autor niezwykle poczytnych Żywotów Świętych oraz Kazań sejmowych (ur. II 1536).


1939 - w oblężonej Warszawie na rozkaz dowódcy obrony stolicy generała Juliusza Rómmla utworzono tajną organizację wojskową Służbę Zwycięstwu Polski. Jej komendantem został gen. broni Michał Karaszewicz-Tokarzewski. Naczelny Wódz WP gen. Władysław Sikorski uznał, że jest ona zbyt blisko związana politycznie z Sanacją i rozwiązał ją. W miejsce SZP w dniu 13 listopada 1939 roku utworzył Związek Walki Zbrojnej (ZWZ).


1939 – w Warszawie grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej powołało do życia tajną organizację ZHP o kryptonimie „Szare Szeregi”. Pierwszym przewodniczącym „Szarych Szeregów” był hm. RP ks. Jan Mauersberger, a po jego śmierci w 1942 obowiązki przejął dr Tadeusz Kupczyński. Funkcję naczelnika organizacji pełnili kolejno: Florian Marciniak (do aresztowania 6 maja 1943), Stanisław Broniewski (do 3 października 1944) oraz Leon Marszałek (do rozwiązania organizacji 17 stycznia 1945). Od 1942 roku „Szare Szeregi” dzieliły się na trzy grupy wiekowe: „Zawisza” (12-14 lat), „Bojowe Szkoły” (15-17 lat) oraz „Grupy Szturmowe” (powyżej 18 lat).


1975 – zmarł Kazimierz Moczarski, polski dziennikarz, pisarz, żołnierz AK, więzień polityczny, autor Rozmów z katem (ur. 1907). Książka powstała w oparciu o wspomnienia autora z czasów przebywania w jednej celi ze zbrodniarzem wojennym SS-Gruppenführerem Jürgenem Stroopem. Rozmowy z katem przetłumaczono na niemal wszystkie języki europejskie, a także na japoński.


1991 – zmarł Stefan Kisielewski, polski pisarz, felietonista, kompozytor, krytyk muzyczny oraz pedagog (ur. 1911). W okresie PRL był posłem na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Znaku. W kwestiach polityczno-społecznych wyznawał poglądy konserwatywno-liberalne.


DATA: 2020-09-28 15:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.