DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

27 stycznia

27 stycznia
Ława oskarżonych w procesie Kurii Krakowskiej

1343 – papież Klemens VI ogłosił rok 1350 rokiem jubileuszowym. Przychylając się do prośby przedłożonej mu przez delegację Rzymian, papież wyraził zgodę by rok jubileuszowy był obchodzony nie co 100 lat, jak zarządził Ojciec Święty Benedykt VIII, ale co 50.

1641
– zmarł Marcin Wadowita, polski teolog, pisarz religijny, profesor Akademii Krakowskiej (ur. 1567). Pochodził z Wadowic. Stopień doktora teologii uzyskał w Rzymie, gdzie studiował w jezuickim kolegium. Przeszedł liczne szczeble ówczesnej kariery akademika i duchownego - od proboszcza kościoła św. Floriana w podkrakowskim (wówczas) Kleparzu do godności wicekanclerza uniwersytetu krakowskiego. Odznaczał się inteligencją i rozległą wiedzą.

1945 - Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Żołnierze sowieccy zastali tam 7500 więźniów. Resztę (blisko 60 000) Niemcy ewakuowali kilka dni wcześniej.


1953
– zapadł wyrok w procesie Kurii Krakowskiej (21-27 stycznia). Na podstawie sfabrykowanych dowodów Urząd Bezpieczeństwa oskarżył siedem osób, w tym czterech księży, o szpiegostwo na rzecz Watykanu i Stanów Zjednoczonych. Trzy osoby, w tym ksiądz Józef Lelito, zostały skazane na śmierć, pozostali na długoletnie więzienie. Sprawa miała charakter „seansu nienawiści” zorganizowanego na użytek propagandowy państwa zwalczającego Kościół w Polsce. Procesowi towarzyszyła bowiem prowadzona na ogromną skalę kampania mająca ukazać z jednej strony rzekomo szkodliwą działalność duchowieństwa, zaś z drugiej – złamać hierarchię opierającą się sowieckiemu reżimowi. Ostatecznie wyroków śmierci nie wykonano. Decyzją Rady Państwa z 18 sierpnia 1953 r. zamieniono je na karę dożywotniego więzienia. W związku z październikową odwilżą 11 marca 1959 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uchylił wyrok.


DATA: 2019-01-23 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20724"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.