DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

27 października

27 października
#KALENDARIUM    #HISTORIA    #KRONIKA    #WANDEA    #DZIEJE

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Mimo porażki poniesionej przez wandejczyków pod Virée de Galerne, ich armia dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelina, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna. Tym razem zwycięstwo odniosła armia rojalistyczna, niszcząc czworobok wroga.


1867 – Ojciec Święty Pius IX ogłosił encyklikę Levate. Stanowiła ona odpowiedź papieża na podporządkowanie przez cara Aleksandra II Kościoła katolickiego na terenie Królestwa Polskiego i Cesarstwa Kolegium Duchownemu w Petersburgu. Pius IX pisał o odwiecznych zamiarach rządu rosyjskiego, zawziętego na zniszczenie Religii katolickiej w swoim państwie .


1983 - zmarł Alfred Tarski (Alfred Tajtelbaum) – światowej sławy logik i filozof matematyki, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej (ur. 1901). Pochodził z rodziny zamożnych warszawskich Żydów. W 1923 roku zmienił nazwisko na Tarski i przeszedł na katolicyzm. W 1924 roku doktoryzował się na podstawie rozprawy O wyrazie pierwotnym logistyki. W latach 1925-1939 był docentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadził wykłady z podstaw matematyki i logiki. Tuż przed wybuchem wojny Tarski wyjechał do USA, gdzie pozostał już do końca życia, kontynuując działalność naukową. Słynne są jego prace z zakresu definicji prawdy w matematyce. Poglądy Tarskiego wywarły wpływ na neopozytywizm i filozofię analityczną.

 

1991 - w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej demokratyczne wybory do Sejmu oraz Senatu. Najwięcej mandatów uzyskały: Unia Demokratyczna - 62, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 60, Wyborcza Akcja Katolicka - 49, Polskie Stronnictwo Ludowe - 48 mandatów, Konfederacja Polski Niepodległej - 46, Porozumienie Obywatelskie Centrum - 44, Kongres Liberalno-Demokratyczny - 37, Porozumienie Ludowe - 28, NSZZ Solidarność - 27. Pozostałe 51 mandatów przypadło 20 partiom i grupom politycznym. 

 


DATA: 2020-10-27 07:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.