DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

27 marca

27 marca
Gen. Dezydery Chłapowski

1329 - papież Jan XXII w bulli In agro dominico potępił 17 tez niemieckiego teologa i filozofa Johannesa Eckharta, a 11 uznał za podejrzane.


1861 – Aleksander Wielopolski stanął na czele Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Rozpoczął gruntowne zmiany w celu polepszenie stanu polskiej edukacji. Założył Szkołę Główną oraz  Instytut Politechniczny w Puławach. Utworzył pierwsze szkoły pedagogiczne, podwoił liczbę gimnazjów i niemal potroił ilość szkół powszechnych. Nowe urzędy obsadzał Polakami. Na skutek konfliktu, w jaki popadł z Rosjanami podał się do dymisji i wyjechał do Rosji. Powrócił w czerwcu 1862 jako naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego.


1879 – zmarł Dezydery Chłapowski, generał wojska polskiego, działacz gospodarczy. Karierę wojskową zaczynał w armii pruskiej. W 1806 roku wstąpił do wojska polskiego. Brał udział w kampaniach napoleońskich. Pełnił funkcję oficera ordynansowego Napoleona. Po upadku cesarstwa wrócił do rodzinnej Turwi. Zajął się podniesieniem ekonomicznym majątku. Wprowadzał najnowsze sposoby uprawy roli, kupował nowoczesne maszyny. Po wybuchu powstania listopadowego przedarł się do Królestwa Polskiego i wziął udział w walkach m.in. w wyprawie na Litwę. Ścigany przez wojska rosyjskie przekroczył granicę Prus. Został aresztowany. Rok spędził w pruskim więzieniu, po czym wrócił do Turwi. Udało mu się uniknąć konfiskaty majątku, musiał jednak zapłacić dużą kwotę kary. Wiele uwagi poświęcał sprawom publicznym. Wspierał przedsięwzięcia polskie jak Bazar Poznański, Towarzystwo Pomocy Naukowej, towarzystwa kredytowe itd. Był posłem do sejmu krajowego, a potem członkiem izby wyższej pruskiego parlamentu, czyli Izby Panów. Cieszył się opinią gorliwego katolika.

1943 – Niemcy rozstrzelali 140 więźniów Pawiaka. Był to odwet za przeprowadzoną poprzedniego dnia przez polskie podziemie zbrojne akcję pod Arsenałem.


1945 - NKWD aresztowało w Pruszkowie koło Warszawy 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, wśród których byli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak i Delegat Rządu RP na Kraj Jan Stanisław Jankowski. Wszyscy zostali wywiezieni do Moskwy i tam, wraz z aresztowanym wcześniej przewodniczącym Stronnictwa Narodowego Aleksandrem Zwierzyńskim, sądzeni w tak zwanym „procesie szesnastu” (18-21 czerwca 1945).

 


DATA: 2020-03-27 11:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.