DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

27 maja

27 maja
Egzekucja abpa Jerzego Darboy.

1564 – zmarł Jan Kalwin, pochodzący z Francji herezjarcha, twórca odłamu protestantyzmu. Działał w Szwajcarii (ur. 1509).


1606 - rebelianci pod wodzą Wasyla Szujskiego wtargnęli na Kreml moskiewski i zamordowali cara Dymitra Samozwańca I i towarzyszących mu Polaków. Kilka dni później ciało Dymitra spalono, a prochy wystrzelono z armaty. Nowym carem Duma Bojarska wybrała przywódcę buntu Wasyla Szujskiego.


1679 - parlament angielski wydał ustawę Habeas Corpus Act, która zakazywała organom państwa aresztowania obywatela bez zgody sądu. Ten ważny akt prawny zaakceptował i podpisał panujący wóczas w Anglii król Karol II Stuart.


1840 – zmarł Niccolò Paganini, wybitny włoski wirtuoz skrzypiec i kompozytor (ur. 1782). W czerwcu 1829 roku wystąpił w Poznaniu i Warszawie, gdzie doszło do wirtuozowskiego pojedynku pomiędzy nim a Karolem Lipińskim.


1871 – komunardzi zamordowali arcybiskupa Paryża Jerzego Darboy. Ciało złożono w masowej mogile na cmentarzu Père la Chaise. Już po upadku Komuny Paryskiej odbył się pogrzeb arcybiskupa w paryskiej katedrze Notre-Dame (ur. 1813).


1941 - niemiecki pancernik „Bismarck” został zatopiony na Atlantyku przez okręty brytyjskiej marynarki wojennej. Jeden z dwóch największych pancerników Kriegsmarine odbywał rejs, podczas którego miał zwalczać aliancką żeglugę. W operacji uczestniczył polski niszczyciel ORP „Piorun”, który w końcowej fazie operacji jako pierwszy nawiązał kontakt bojowy z pancernikiem.

 


DATA: 2020-05-27 05:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.