DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

27 lutego

27 lutego
Fotografie pięciu poległych

 

1667 – zmarł Stanisław „Rewera” Potocki, hetman wielki koronny i wojewoda krakowski. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach żołnierskich. Po studiach zagranicznych rozpoczął karierę wojskową. Porzuciwszy, jeszcze w młodości, kalwinizm, w którym został wychowany, stał się gorliwym katolikiem. Choć jako wódz nie mógł się pochwalić spektakularnymi zwycięstwami, niewątpliwie zasłużył się krajowi wieloletnią służbą i udziałem w wielu kampaniach.


1767
– pod wpływem propagandy masońskiej król Hiszpanii Karol III wydał dekret nakazujący członkom Towarzystwa Jezusowego opuszczenie kraju oraz kolonii. Wzorem Portugalii i Francji, wrogowie Kościoła i zakonu pomawiali jezuitów o opozycję antykrólewską i zarzucali im prowadzenie niezdrowych spekulacji teologicznych i moralnych.

1846
– wojska austriackie rozproszyły religijno-patriotyczną procesję do podkrakowskiego Podgórza (dziś dzielnica miasta). Miała ona na celu pozyskanie chłopów dla powstania. Od kul żołnierzy austriackich zginął jeden z organizatorów powstania Edward Dembowski.

1861 – podczas drugiej manifestacji patriotycznej w Warszawie, zorganizowanej w rocznicę bitwy grochowskiej, od kul rosyjskich żołnierzy zginęło 5 osób. Ich pogrzeb 2 marca zgromadził ogromne tłumy Polaków, przemieniając się w wielką demonstrację patriotyczną. Wstrząs jaki na społeczeństwie polskim wywarło to wydarzenie rozbudził uczucia patriotyczne. Tak zwana „rewolucja moralna", która wówczas nastąpiła, została następnie wykorzystana przez stronnictwo czerwonych do wywołania powstania styczniowego.

1886 – ks. Juliusz Dinder jako pierwszy od czasów średniowiecza obcokrajowiec został arcybiskupem poznańsko-gnieźnieńskim. Nominację tę, stanowiącą wstrząs dla Polaków, wymusił na papieżu Leonie XIII kanclerz Otto von Bismarck, który spodziewał się w osobie niemieckiego hierarchy uzyskać powolne narzędzie do akcji germanizacyjnej. W rzeczywistości, choć abp Dinder zgodził się na wprowadzenie na lekcjach religii języka niemieckiego i wprowadził do kapituł Niemców, starał się zlikwidować szkody, jakie kościół w Wielkopolsce poniósł w wyniku represji z okresu kulturkampfu, powołał także Polaków na najważniejsze stanowiska  w kurii.


DATA: 2020-02-27 05:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.