DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

27 lipca

27 lipca
Dziedziniec KUL

1597 – zmarł ks. Jakub Wujek, polski pisarz religijny, jezuita (ur. 1541). W 1565 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po ukończeniu nowicjatu rozpoczął studia teologiczne w Kolegium Rzymskim, gdzie uzyskał doktorat. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1568 i rozpoczął intensywną pracę kaznodziejską, dydaktyczną  i pisarską. W latach 1578-1580 pełnił funkcję rektora Akademii Wileńskiej. Jego wielkim dziełem było przetłumaczenie na język polski Pisma Świętego (Wulgaty).


1918 - decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego została powołana uczelnia pod nazwą Uniwersytet Lubelski (obecnie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Wszechnica rozpoczęła działalność jesienią 1918 roku. Początkowo korzystała z pomieszczeń miejscowego seminarium duchownego. Obejmowała wtedy 4 wydziały: teologiczny (otwarty w 1919 r.), prawa kanonicznego, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych.


1944 – Edward Osóbka-Morawski i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego a rządem sowieckim o wspólnej granicy państwowej. W artykule pierwszym przyjęto za podstawę ustalania granicy tzw. Linię Curzona z dwiema poprawkami na korzyść Polski. Lwów został oddany sowieckiej Ukrainie.


DATA: 2020-07-27 06:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.