DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

27 czerwca

27 czerwca
Objawienia w Gietrzwałdzie

1519 – na dworze księcia saskiego Jerzego Brodatego w pałacu Pleißenburg rozpoczęła się dysputa lipska, w której udział wzięli katolicki duchowny, legat papieski Jan Mayer von Eck oraz przedstawiciele tzw. reformacji – Marcin Luter, Andreas Bodenstein (zwany Karlstadtem) i Filip Melanchton. Tematem dysputy były: pokuta, odpust, rozgrzeszenie, zadośćuczynienie i prymat papieski. W jej trakcie zarysowały się wyraźne różnice między poglądami odstępców a nauczaniem Kościoła.


1574 – zmarł Giorgio Vasari, włoski malarz, architekt oraz historyk sztuki (ur. 1511). Jeden z głównych przedstawicieli manieryzmu. W latach pięćdziesiątych pracował w Rzymie dla papieża Juliusza III oraz kard. Aleksandra Farnese. W następnym dziesięcioleciu na zlecenie Kosmy I Medyceusza wzniósł kompleks Uffizi. Dziełem życia Vasariego są jednak Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów, książka stanowiąca zbiór biografii najwybitniejszych artystów włoskich od Cimabuego po Michała Anioła.


1877 – początek objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 roku. W tym czasie Maryja wielokrotnie ukazała się dwóm dziewczętom (głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska), zachęcając je, a za ich pośrednictwem innych ludzi, do przemiany życia. NMP prosiła o częste uczestniczenie we Mszy Świętej, codzienne odmawianie Różańca, dobre uczynki, a także o pokutę za grzechy. Nawoływała do mężnego wyznawania wiary, mimo sankcji grożących ze strony państwa niemieckiego, prowadzącego wóczas politykę wymierzoną w Kościół (Kulturkampf). Maryja obiecywała, że jeśli ludzie nie ustaną w modlitwie, zakończą się prześladowania katolicyzmu, a do osieroconych parafii powrócą kapłani.


DATA: 2020-06-23 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.