DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

26 września

26 września
Gen. Stanisław Maczek

1926 - w Kownie w kościele św. Trójcy i na pobliskim cmentarzu doszło do pogromu ludności polskiej, podczas którego nacjonaliści litewscy pobili pałkami i poranili nożami około 50 Polaków. Litewska policja nie interweniowała.


1946
– Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, na czele którego stał Edward Osóbka-Morawski, pozbawił obywatelstwa polskiego 6 generałów przebywających na emigracji, w tym: Władysława Andersa, Stanisława Kopańskiego, Stanisława Maczka oraz ok. 70 wyższych oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

1968 - na łamach gazety „Prawda” ukazał się artykuł S. Kowalowa pt. Suwerenność i międzynarodowe zobowiązania państw socjalistycznych, prezentujący założenia tzw. Doktryny Breżniewa. Nieco później wyłożył ją minister spraw zagranicznych ZSRR Andrzej Gromyko podczas wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 3 października 1968 roku. Doktryna Breżniewa zakładała , że w krajach Układu Warszawskiego obowiązuje nadrzędność interesów wspólnoty socjalistycznej nad prawem do suwerenności państw członkowskich, co usprawiedliwiało nawet interwencję zbrojną w przypadku, gdyby w którymś z krajów bloku zostały naruszone „podstawy ustroju socjalistycznego”. Doktryna została stworzona na potrzeby propagandowe, m.in. by usprawiedliwić interwencję w Czechosłowacji.


1978 – zmarł Jan Parandowski, polski pisarz i tłumacz (ur. 1895). Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. W 1924 roku opublikował Mitologię, która przyniosła mu wielką popularność. Od 1929 roku mieszkał w Warszawie. W latach 1933 – 1978 pełnił funkcję prezesa polskiego PEN Clubu. Podczas II wojny światowej udzielał się w konspiracyjnym ruchu kulturalnym. Po wojnie objął kierownictwo katedry kultury antycznej, a następnie literatury porównawczej na KUL. W 1946 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W roku akademickim 1948/49 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. W 1948 roku powrócił do Warszawy. Był sygnatariuszem „Listu 34”, wystosowanego przez pisarzy i naukowców do władz, w proteście przeciwko ograniczaniu w PRL wolności słowa. Znany przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną.


DATA: 2020-09-22 13:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.