DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

26 stycznia

26 stycznia
Dietrich von Hildebrand

1917 - zmarła Antonina Domańska, pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (ur. 1853). Pochodziła z zasłużonej dla Krakowa rodziny Kremerów. Swoją twórczością krzewiła wśród młodych Polaków patriotyzm i przywiązanie do katolicyzmu. Do bardziej znanych jej utworów należą: Hanusia Wierzynkówna (1909), Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia bezimienna (1914), Królewska niedola (1916).


1939
- wojska narodowe zdobyły Barcelonę, ostatnie wielkie miasto poza Madrytem, pozostające w rękach rewolucjonistów hiszpańskich. Ofensywa rozpoczęła się 23 grudnia 1938 roku. Po zdobyciu miasta siły frankistowskie rozpoczęły pogoń za niedobitkami wojsk nieprzyjacielskich uciekającymi w stronę granicy z Francją. Operacja zakończyła się 10 lutego 1939 roku. Teraz przyszła kolej na Madryt.

1951 - komunistyczne władze państwowe usunęły administratorów apostolskich zarządzających diecezjami na Ziemiach Odzyskanych: ks. Edmunda Nowickiego z Gorzowa, ks. Bolesława Kominka z Opola, ks. Teodora Benscha z Olsztyna, ks. Andrzeja Wronkę z Gdańska i ks. Karola Milika z Wrocławia. Kapłani ci pełnili swe funkcje na podstawie decyzji Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda z 15 sierpnia 1945 roku. 26 stycznia 1951 roku administratorzy zostali wywiezieni ze swoich siedzib i praktycznie internowani. Z ingerencją w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego komuniści posunęli się zresztą dalej, wymuszając na tamtejszych kapitułach diecezjalnych wybór na wikariuszy kapitulnych wskazanych przez siebie duchownych.

 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych na uniwersytecie w Monachium, przeszedł na katolicyzm. Po I wojnie światowej poświęcił się pracy naukowej na uniwersytecie. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Tam obok pracy na uniwersytecie wiedeńskim redagował tygodnik „Der Christliche Ständestatt” („Chrześcijańskie państwo stanowe”). Po aneksji Austrii przez III Rzeszę uciekł do Szwajcarii. Dzień po opuszczeniu wiedeńskiego mieszkania wtargnęło do niego gestapo. Potem wyjechał do USA, gdzie spędził resztę życia. Od 1941 roku pracował na nowojorskim Fordham University. Hildebrand przeszedł na emeryturę w 1960 roku i resztę życia spędził na pracy naukowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek.


DATA: 2020-01-23 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.