DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

26 sierpnia – dzień jak co dzień?

26 sierpnia – dzień jak co dzień?
źródło: Twitter / Jasna Góra News

Ktoś mógłby powiedzieć, że to „zwykła” uroczystość. Cóż, nie da się ukryć, że dni podobnej rangi jest w kalendarzu liturgicznym więcej, a mieszkańcy innych stron Polski mogą czuć silniejsze więzi z geograficznie bliższymi im Sanktuariami Maryjnymi. Ale czy naprawdę uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest li tylko jedną z wielu? I czy możemy pozwolić, by teraz – w dobie ohydnych profanacji Jej wizerunku – 26 sierpnia niczym nie różnił się od innych dni?

 

Polacy do jasnogórskiego Sanktuarium pielgrzymowali od wieków. Osoby modlące się na przestrzeni dziejów w kaplicy Cudownego Obrazu należy liczyć w milionach. Nie mówimy jednak wyłącznie o historii, o czymś nieaktualnym. Nadal pielgrzymujemy. Pieszo, rowerem, motocyklem, samochodem, autokarem lub pociągiem. Na Jasną Górę przybywają maturzyści, studenci, nowożeńcy, rodziny z dziećmi i seniorzy z wnukami. Do Królowej Polski nieustannie zmierzają zorganizowane grupy zawodowe i różnorakie organizacje. Czasami przed wizerunkiem Częstochowskiej Pani modlimy się samemu, czasami jako społeczność – w tym społeczność narodowa, a bywa, że są z nami liderzy duchowi i polityczni. Naszą Hetmankę prosimy o łaski dla siebie, bliskich, krewnych, przyjaciół, narodu, państwa, ale też dla ludzi wrogo do nas nastawionych, dla pogrążonych w grzechach czy wręcz bluźnierców plugawiących Oblicze, na którym widzimy „cięte rysy dwie”.

 

Wizerunek Jasnogórskiej Pani nie jest jednak zamknięty w murach paulińskiego klasztoru. Uświęcona modlitwami Polaków kopia Obrazu pielgrzymowała po kraju w ramach duchowego przygotowania do obchodów tysięcznej rocznicy chrztu Polski. To były prawdziwe, narodowe rekolekcje, których nie przerwało nawet aresztowanie obrazu przez komunistów – wtedy bowiem po kraju, od parafii do parafii, przez kilka lat peregrynowały same, ale jakże wymowne, ramy Obrazu (a Ikona do dziś nawiedza różne zakątki Ojczyzny).

 

„Czerwoni” nie byli jednak pierwszymi, którzy podnieśli rękę na częstochowski Wizerunek Królowej Polski. 300 lat wcześniej zdobyć Jasną Górę próbowali protestanccy Szwedzi (oraz ich sojusznicy, w tym – niestety – także Polacy), a zakończona sukcesem obrona paulińskiego klasztoru z roku 1655 stała się przełomowym momentem zarówno w XVII-wiecznej wojnie, jak i niezwykle istotnym wsparciem psychologicznym dla czytających sienkiewiczowski „Potop” i uciemiężonych przez zaborców Polaków w wieku XIX i XX. Co więcej, termin „obrona Częstochowy” na stałe wszedł do naszej mowy.

 

Polityka, historia czy literatura nie wyczerpują jednak wpływu Jasnej Góry na polską rzeczywistość, zaś owo dziedzictwo nadal pozostaje aktualne i promieniuje na cały kraj, a nawet dalej! Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej są w Polsce dziesiątki, jeśli nie setki (około ¼ z ponad 10 tys. parafii w Polsce jest pod wezwaniem Maryjnym, zaś wśród nich odwołanie do Jasnogórskiej Pani jest jednym z najczęstszym), a swoje Sanktuarium poświęcone Naszej Królowej ma nawet Polonia żyjąca na amerykańskiej ziemi (Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii). Ponadto w ogromnej liczbie kościołów oraz w wielu polskich domach znajdziemy kopię Cudownego Obrazu. Maryja przedstawiona na tej niezwykłej Ikonie jest więc z nami, jest obecna w naszej codzienności.

 

I to właśnie ów czczony przez pokolenia Polaków od setek lat wizerunek, przeciw któremu występowali nasi wrogowie tak przed 50, jak i przed ponad 360 lat, obecnie znalazł się na celowniku środowisk LGBT. Można brutalnie powiedzieć: wiedzieli, w co uderzyć, wiedzieli, co nas zaboli, co jest dla nas ważne. Wiedzieli i to zrobili – w czcigodny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej wpisano symbol ruchu politycznego, który wziął na swoje sztandary grzech homoseksualizmu.

 

Jak powinniśmy odpowiedź? Pomysłów jest wiele. Jednym z nich – może najlepszym – jest jeszcze gorętsza miłości do Najświętszej Panny, jeszcze silniejszy kult Maryjny i jeszcze ściślejsze przylgnięcie do Pośredniczki Wszelkich Łask. 26 sierpnia – wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej – to doskonała okazja, by wziąć udział w Mszy świętej lub dodatkowo pomodlić się za wstawiennictwem Królowej Różańca Świętego. To także dobry dzień na podjęcie postanowienia dotyczącego częstszych (a nie tylko niedzielnych) wizyt w kościele oraz zintensyfikowanie naszych modlitw, na przykład poprzez Nowennę pompejańską.

 

Królowo Polski, módl się za nami!

 

 

Michał Wałach


DATA: 2019-08-26 07:15
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I nie przezywajmy nigdy Maryi "Czarną Madonną", jak to się niestety upowszechniło za sprawą pewnej, skądinąd pięknej pieśni.
3 miesiące temu / Atanazy
 
Śpiewajmy pieśni, ale gitarki zostawmy w lesie przy ognisku, a nie wnośmy do kaplicy Matki Boskiej.
ponad 1 rok temu / Marek
 
W Oławie 26 sierpnia był podany jako bardzo ważna data.
ponad 1 rok temu / Marcin
 
Maryjo, przepraszam Cię za profanacje Twojego wizerunku, przebacz tym którzy dopuszczają się obrażania Ciebie ! Króluj nam i bądź uwielbiona na wieki !
ponad 1 rok temu / Ann
 
Ave Maryja! -wszyscy, którzy kochacie Najświętszą Maryję - posłuchajcie przepięknej pieśni Jacka Kowalskiego "Pieśń obrońców Częstochowy" Może kiedyś zaśpiewamy ją Maryi razem na Jasnej Górze? A polskim kapłanom zaśpiewamy inną pieśń Jacka Kowalskiego "Błogosławiony bądź polski kapłanie"!
ponad 1 rok temu / Polacy Maryi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.