DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

26 sierpnia

26 sierpnia

1720 – rozpoczął się Synod Kościoła unickiego w Zamościu. Zwołał go greckokatolicki metropolita kijowski Leon Kiszka w porozumieniu z nuncjuszem papieskim w Polsce Hieronimem Grimaldim. Jego celem było uporządkowanie kwestii liturgicznych i dyscyplinarnych. Podkreślono kult Najświętszego Sakramentu przez wprowadzenie procesji teoforycznych, palenie lampki wiecznej przed Sanctissimum, Mszy Świętej z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, 40-godzinnego nabożeństwa i obowiązkowej (3 razy w roku) Komunii św. Zezwolono także na odprawianie Mszy bez udziału ludu, używanie organów i dzwonka. Synod pozwolił na usuwanie ikonostasów i stawianie ołtarzy bocznych. Wprowadzono także niektóre katolickie nabożeństwa łacińskie jak godzinki czy różaniec. Dużo uwagi poświęcono duszpasterstwu. Kapłanów zobowiązano do głoszenia kazań w niedziele i święta oraz katechizacji. Opracowano przepisy dotyczące postów, kultu świętych, prowadzenia metryk parafialnych. Z polecenia synodu zamojskiego w 1727 r. wydano zreformowany Mszał.


1943 – grupa partyzantów sowieckich z oddziału Markowa podstępnie opanowała bazę oddziału Armii Krajowej Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic” działającego w rejonie jeziora Narocz i dokonali jego rozbrojenia, a następnie rozstrzelali dowódcę oraz kilkudziesięciu partyzantów i członków konspiracji terenowej.


1943 - pod Ożarowem oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plut. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” dokonał udanego zamachu na gen. Kurta Rennera. Razem z nim zginęło 2 oficerów sztabu i kilku żołnierzy obstawy. Był to najwyższy rangą oficer niemiecki zlikwidowany przez polskie podziemie podczas II wojny światowej.


1956 - na Jasnej Górze z udziałem około miliona wiernych złożone zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, zredagowane przez uwięzionego w Komańczy prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Rotę Ślubów odczytał pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski bp Michał Klepacz. Prymas Tysiąclecia łącząc się duchowo ze wspólnotą zgromadzoną w Częstochowie, odczytał tekst ślubowania w więzieniu z 10-minutowym wyprzedzeniem.


DATA: 2019-08-26 07:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.