DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

26 października

26 października
Gen. Józef Dowbor-Muśnicki

1937 – zmarł gen. Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego (ur. 1867). Karierę wojskową rozpoczął w armii rosyjskiej. Ukończył Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w Petersburgu. Brał udział w kampanii rosyjsko-japońskiej oraz I wojnie światowej. Po wybuchu rewolucji lutowej generał lejtnant Dowbor-Muśnicki nawiązał kontakt z Naczelnym Polskim Komitetem Wojskowym w Rosji i został dowódcą 1 Korpusu Polskiego. Po rozbrojeniu formacji przez Niemców powrócił do Polski. 16 stycznia 1919 roku objął dowództwo nad wielkopolskimi oddziałami powstańczymi. Zreorganizował i rozbudował je. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej oddał się do dyspozycji Piłsudskiego, jednak odrzucił propozycję objęcia dowództwa nad armią południową. W październiku 1920 roku został przeniesiony do rezerwy, a w marcu 1924 roku w stan spoczynku.


1940 – zmarła Olga Boznańska, polska malarka (ur. 1865). Od najmłodszych lat uczyła się rysunku i malarstwa, najpierw w Polsce, potem w Niemczech (Monachium). W połowie lat 90. XIX wieku zaczęła wystawiać swe prace. Odniosła wiele sukcesów. W 1898 roku przeniosła się do Paryża. Dwukrotnie, w 1912 i 1923 roku, reprezentowała Francję na wystawie w Pittsburghu. Największym powodzeniem cieszyły się portrety jej autorstwa. Twórczość Boznańskiej zaliczana jest do nurtu postimpresjonizmu.


1945 - Bolesław Bierut wydał dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Był to akt nacjonalizacyjny. Na jego mocy wszelkie nieruchomości w granicach ówczesnej Warszawy przeszły na własność gminy. Dekret obowiązuje po dzień dzisiejszy.


DATA: 2020-10-26 05:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.