DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

26 marca

26 marca

1267 – we włoskim Viterbo papież Klemens IV kanonizował Jadwigę Śląską, patronkę Polski i Śląska. Św. Jadwiga była żoną księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego i matką Henryka II Pobożnego.

1825 - zmarł Michał Stachowicz, polski malarz epoki romantyzmu (ur. 1768). Umiejętności malarskie zdobywał w Krakowie. Mistrzem cechowym został w 1787 roku. Początkowo malował głównie obrazy o tematyce religijnej do kościołów. Jako świadek insurekcji 1794 roku tworzył także obrazy ilustrujące związane z nią wydarzenia. Do najbardziej znanych należy Przysięga Kościuszki na Rynku krakowskim. Malował również sceny rodzajowe z życia ludu krakowskiego oraz portrety. Zajmował się litografią i akwafortą. Ilustrował czasopisma i książki.


1827 – zmarł Ludwig van Beethoven, kompozytor i pianista niemiecki (ur. w Bonn 1770), ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

1885 – minister spraw wewnętrznych Prus nakazał władzom prowincjonalnym wysiedlić za granicę Niemiec wszystkich Polaków i Żydów mających obywatelstwo rosyjskie. W lipcu rozporządzenie rozszerzono na obywateli austriackich. Przy wysiedleniach stosowano brutalne metody, ludzi gnano w stronę granicy. Żandarmi stosowali przemoc. Odnotowano wypadki śmiertelne, gdyż wysiedlenia przeprowadzano także w okresie zimy. Do 1890 r., kiedy złagodzono politykę antypolską, liczba wysiedlonych przekroczyła 30 tys.

1925 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikował konkordat ze Stolicą Apostolską. Przeciwko głosowali ludowcy z wyjątkiem PSL „Piast” oraz posłowie Polskiej Partii Socjalistycznej.


1943 – w okolicach warszawskiego Arsenału oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolnił harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Całością akcji dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”. W akcji został śmiertelnie ranny podharcmistrz sierż. pchor. Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”.


1967 - papież Paweł VI ogłosił encyklikę społeczną Populorum progressio, O popieraniu rozwoju ludów.


DATA: 2020-03-26 06:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.