DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

26 maja

26 maja
Marcin Luter przed Karolem V.

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.


1648 – w bitwie pod Korsuniem Kozacy pokonali wojska polskie dowodzone przez hetmanów: wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego i polnego Marcina Kalinowskiego. Klęska ta, wraz z wcześniejszą pod Żółtymi Wodami, zachwiała Rzecząpospolitą. Zniszczeniu uległa regularna armia, którą w pośpiechu musiano odtwarzać.


1918 - proklamowano niepodległość Republiki Gruzji. Niestety problemy narodowościowe uwikłały młode państwo w konflikty zbrojne o przebieg granic. W lutym 1921 roku Gruzja została zaatakowana przez Armię Czerwoną. 16 marca 1921 roku rząd gruziński opuścił kraj i udał się na wygnanie do Turcji. Terytorium państwa zostało wcielone do ZSRS jako część Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.


1831 – pod Ostrołęką główne siły wojsk polskich pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego zostały zaatakowane podczas przeprawy przez Narew przez wojska rosyjskie pod dowództwem  marszałka polnego Iwana Dybicza. W krytycznym momencie bitwy przed rozbiciem uchronił armię polską słynny atak 4 baterii artylerii konnej ppłk. Józefa Bema. Polakom z dużymi stratami udało się wycofać z pola bitwy.


DATA: 2020-05-26 04:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.