DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

26 kwietnia

26 kwietnia
Kaplica Sainte-Chapelle

1248 – w Paryżu poświęcono kaplicę Sainte-Chapelle, perłę architektury gotyckiej. Fundatorem był król Francji Ludwik IX Święty, który postanowił wznieść godne wnętrze dla przechowywania jednej z najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego – korony cierniowej Pana Jezusa. Kaplica górna zachwyca gigantycznymi witrażami. Ich tematyka obraca się wokół Męki Pańskiej, zapowiadających ją proroków i Jana Chrzciciela oraz scen biblijnych.


1863 - zwycięstwo powstańców styczniowych w II bitwie pod Nową Wsią. Partia powstańcza pod dowództwem Younga de Blankenheim pokonała liczący ok. 700 żołnierzy rosyjski oddział Nielidowa. Rosjanie wyparci z Nowej Wsi przeszli granicę pruską.

1883 – zmarł Napoleon Orda, muzyk i rysownik, autor monumentalnego Albumu widoków historycznych Polski (ur. 1807). W młodości wziął udział w powstaniu styczniowym. Po jego upadku podróżował po Europie, by w końcu na dłużej osiedlić się w Paryżu. Tam zaprzyjaźnił sie z Fryderykiem Chopinem, z którym koncertował w salonach Wielkiej Emigracji. W 1856 roku, po amnestii, wrócił do Polski. Podróżował po ziemi ojczystej, czego owocem było wydanie albumu widoków miast i zabytków architektonicznych w Polsce.


1886 - z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarcka powstała Komisja Kolonizacyjna. Dysponując dużymi funduszami przekazywanymi przez rząd, starała się ona wykupić ziemię od mieszkających w Wielkopolsce i na Pomorzu Polaków, a następnie osadzić na niej przesiedleńców z Niemiec. Opór strony polskiej (tworzenie spółek parcelacyjnych) oraz niechęć Niemców do przenoszenia się na wschód, sprawiły, że wyniki akcji kolonizacyjnej były dużo skromniejsze od oczekiwanych.


DATA: 2019-04-26 06:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.