DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

26 czerwca

26 czerwca

363 – cesarz rzymski Julian Apostata zginął podczas wyprawy wojennej przeciw Persom. Śmierć władcy przerwała prowadzoną przez niego politykę sztucznej restauracji pogaństwa i prześladowań Kościoła.


1295 – Przemysł II został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Jako dziedziczny książę poznański dążył do zjednoczenia pod swym panowaniem ziem polskich. Znalazł w tym dziele sprzymierzeńca w osobie arcybiskupa Jakuba Świnki. Stopniowo przejmował władzę nad Wielkopolską, Małopolską (którą odebrał mu Wacław II) oraz Pomorzem Gdańskim. Kilka miesięcy po koronacji, 8 lutego 1296 roku, Przemysł II został zamordowany w Rogoźnie podczas próby uprowadzenia go dokonanej z inspiracji margrabiów brandenburskich.

1930 – od 26 do 29 czerwca w Poznaniu odbył się Narodowy Kongres Eucharystyczny, któremu przewodniczył prymas Polski kard. August Hlond. Wzięli w nim udział biskupi katoliccy obrządku rzymskiego, greckokatolickiego i ormiańskiego. W przyjętej rezolucji napisano: „Polska była, jest i na zawsze pozostanie katolicka. Tylko przez Kościół zwalczamy wszelkie zakusy wywrotowców i komunistów.” Był to jedyny Kongres Eucharystyczny w II Rzeczypospolitej.


1940 – w ZSRS zniesiono radziecki kalendarz rewolucyjny wprowadzony 1 października 1929 roku (potem zmieniany). Według niego rok dzielił się na 12 miesięcy. Każdy miesiąc liczył 30 dni. Pozostałe dni (5 lub 6) nie wchodziły w skład żadnego miesiąca ani tygodnia, posiadały za to własne nazwy: dzień Lenina, dni pracy, dni przemysłowe, dzień przestępny. W latach 1929-1931 tydzień składał się z 5 dni. Robotnicy podzieleni na 5 grup, mieli wolne w różne dni tygodnia. 1 grudnia 1931 roku tydzień wydłużono do 6 dni. Dzień wolny przypadał już w konkretnym dniu miesiąca: 6, 12, 18, 24 i 30.


1944 – na terenie Puszczy Solskiej (Zamojszczyzna) otoczone przez Niemców przeprowadzających operację antypartyzancką Sturmwind II oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poniosły klęskę w bitwie pod Osuchami. Straty polskie były ogromne. Tylko części żołnierzy udało się wyrwać z okrążenia. Z kotła z sukcesem przebijały się oddziały partyzantki sowieckiej (w tym Armii Ludowej).


DATA: 2020-06-26 04:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.