DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

25 września

25 września
Kard. Stefan Wyszyński

1396 – europejscy krzyżowcy ponieśli klęskę w bitwie z Turkami osmańskimi pod Nikopolis. Wojskami chrześcijańskimi dowodził król Węgier Zygmunt Luksemburski. Na jego wezwanie w szeregi armii krzyżowej wstąpiło wielu ochotników z Europy. Do klęski przyczyniła się niesubordynacja oddziałów francuskich, które samowolnie zaatakowały armię sułtana Bajazyda I i poniosły klęskę. W wyniku dalszych walk zostały rozbite także pozostałe siły króla Zygmunta. Krucjata zwana nikopolitańską była jedną z największych i zarazem ostatnią międzynarodową wyprawą krzyżową.


1555 – na sejmie Rzeszy w Augsburgu podpisano pokój kończący II wojnę między cesarzem Karolem V Habsburgiem a protestanckimi książętami Rzeszy z tzw. związku szmalkaldzkiego. Wprowadzał on zasadę Cuius regio, eius religio (Czyj kraj, tego wyznanie). Poddani musieli przyjąć wyznanie panującego lub zmuszeni byli opuścić kraj. Pokój augsburski potwierdzał polityczny i religijny podział Rzeszy Niemieckiej, dawał książętom prawie pełną samodzielność w swoich krajach.


1939 – internowany w Rumunii prezydent Ignacy Mościcki wyznaczył na swego następcę ambasadora w Rzymie Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego - wybitnego oficera i dyplomatę. Ingerencja sojuszników zachodnich uniemożliwiła objęcie urzędu przez Wieniawę.

1953 – w nocy z 25 na 26 września funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali kard. Stefana Wyszyńskiego. Władze komunistyczne zdecydowały się na ten krok, gdy stało się jasne, że Prymas Polski nie zaakceptuje dekretu z 9 lutego 1953 roku o „tworzeniu, obsadzaniu i znoszeniu duchownych stanowisk kościelnych”, który miał być podstawą do ingerencji rządu w sprawy personalne Kościoła katolickiego w Polsce. Kard. Wyszyński został przewieziony do klasztoru kapucynów w Rywałdzie koło Starogardu Gdańskiego. Potem więziono go w Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. Na wolność wyszedł dopiero 28 października 1956 roku.

 

1967 – zmarł Stanisław Sosabowski (ur. 1892), generał brygady, twórca pierwszej dużej jednostki spadochronowej Wojska Polskiego. W młodości działał w Polskich Drużynach Strzeleckich. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach armii austriackiej. Od 1918 roku w Wojsku Polskim. Ukończył Wyższą Szkołę Wojenną. We wrześniu 1939 roku dowodził 21 pułkiem piechoty „Dzieci Warszawy”. Potem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Twórca i dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W grudniu 1944 roku, za krytykę operacji Market-Garden, odwołany ze stanowiska. Po wojnie pozostał na emigracji. Pracował jako magazynier w fabryce.


DATA: 2020-09-25 07:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.