DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

25 stycznia

25 stycznia
Detronizacja Mikołaja I przez Sejm

1077 – cesarz Henryk IV stanął pod murami zamku w Kanossie, by odbyć przed papieżem Grzegorzem VII publiczną pokutę. Obciążony przez Ojca Świętego ekskomuniką monarcha niemiecki klęczał na śniegu, ubrany w wór pokutny. Wydarzenie to stanowiło szczytowy moment powodzenia Grzegorza VII w walce o prawa Kościoła.


1831 – Sejm ogłosił akt detronizacji Mikołaja I, który na mocy decyzji Kongresu Wiedeńskiego i konstytucji Królestwa Polskiego był także królem Polski. Tym posunięciem posłowie zerwali związek łączący Królestwo Polskie z Rosją. „Najświętsze i najuroczystsze umowy tyle tylko są nienaruszalnymi, ile wiernie dotrzymanymi ze stron obydwóch. Długie cierpienia nasze znane światu całemu; przysięgą zaręczone przez dwóch panujących, a pogwałcone tylekroć swobody nawzajem i naród polski od wierności dziś panującemu uwalniają. Wyrzeczone na koniec przez samego cesarza Mikołaja słowa, że pierwszy naszej strony wystrzał stanie się na zawsze zatracenia Polski hasłem, odejmując nam wszelką sprostowania krzywd naszych nadzieję, nie zostawują jak rozpacz szlachetną. Naród zatem polski, na Sejm zebrany, oświadcza: iż jest niepodległym ludem i że ma prawo temu koronę polską oddać, którego godnym jej uzna, po którym z pewnością będzie się mógł spodziewać, iż mu zaprzysiężonej wiary i zaprzysiężonych swobód święcie i bez uszczerbku dochowa” – uchwalili posłowie.


1851 – zmarł bp Karol Skórkowski, ordynariusz diecezji krakowskiej (ur. 1768). Po przeniesieniu bpa Jana Pawła Woronicza do Warszawy, ks. Skórkowski został przez kapitułę wybrany biskupem krakowskim. Konsekracja ks. Karola Skórkowskiego odbyła się w Warszawie 24 stycznia 1830 r. Za wsparcie udzielone powstaniu listopadowemu hierarcha został osadzony przez cara w areszcie domowym. 15 lipca 1833 Mikołaj I zabronił biskupowi sprawowania jurysdykcji kościelnej na terenie diecezji krakowskiej włączonej do Królestwa Polskiego, a Austria rozpoczęła starania w Rzymie o pozbawienie go jurysdykcji. W lipcu 1835 roku na polecenie papieża biskup udał się na wygnanie. Osiadł w Opawie. Stamtąd nadal starał się wpływać na życie kościoła krakowskiego. Mimo nacisków dworów zaborczych wywieranych na papieży, do końca życia pozostał on legalnym rządcą diecezji krakowskiej. Jego doczesne szczątki mogły spocząć w katedrze wawelskiej dopiero w 1913 roku.

 

1949 - w Moskwie opublikowano komunikat o utworzeniu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. W jej skład weszły: Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Rumunia, Węgry oraz ZSRS. W 1949 r. wstąpiła do niej Albania, a rok później NRD. Decyzja o utworzeniu RWPG została podjęta na spotkaniu, które odbyło się w Moskwie w dniach 5-8 stycznia 1949 r. Rada była kolejnym narzędziem podporządkowującym państwa członkowskie władzom na Kremlu. Istniała do 1991 r.


2006 - papież Benedykt XVI wydał swą pierwszą encyklikę Deus Caritas Est (Bóg jest miłością). Ojciec Święty pisał w niej o pojęciu miłości w jego różnorodnych wymiarach.

 


DATA: 2019-01-25 05:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.