DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

25 października

25 października
Karol Młot pod Poitiers

732 – armia frankijska pokonała Arabów w bitwie pod Poitiers. Na początku VIII w. napady łupieżcze muzułmanów na ziemie chrześcijan stawały się coraz częstsze. W ręce Arabów wpadały wciąż nowe terytoria. W 732 roku na ziemie Franków ruszyła kolejna wyprawa pod dowództwem Abd ar-Rahmana. Doszło do bitwy w pobliżu oblężonego przez muzułmanów Poitiers. Wojska majordoma królestwa Franków Karola Młota i księcia Akwitanii Odona zmusiły nieprzyjaciela do pospiesznego wycofania się i pozostawienia obozu pełnego łupów. W trakcie walk zginął arabski dowódca.


1415 – podczas wojny stuletniej doszło do bitwy wojsk angielskich z francuskimi pod Azincourt. Zmagania zakończyły się wielkim zwycięstwem Anglików. Rycerstwo francuskie zlekceważyło możliwości bojowe piechoty angielskiej, której trzon stanowili łucznicy. Zapłaciło za to ogromnymi stratami.


1501 – król Aleksander Jagiellończyk wydał w Mielniku przywilej ograniczający znacznie władzę królewską na rzecz senatu. Aleksander potwierdził także nowe zasady unii polsko-litewskiej. Oba państwa miały posiadać jednego władcę wybieranego w Polsce przez reprezentantów obu krajów. Przywilej mielnicki nie wszedł w życie, złamał go zarówno król, zapisując przed śmiercią Litwę swemu bratu Zygmuntowi, jak i Litwini, odmawiając jej zatwierdzenia, rozeźleni na Polaków, jako że ci nie przyszli im z pomocą w walkach przeciw Moskwie.

1823 – na leżącym wówczas poza granicami administracyjnymi Krakowa wzgórzu bł. Bronisławy, odbyła się uroczystość zakończenia budowy Kopca Kościuszki. Budowa tego szczególnego pomnika ku czci Naczelnika powstania 1794 roku trwała trzy lata (prace rozpoczęto 16 października 1820 roku).  Kopiec wznosi się na wysokość 34 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi 80 metrów.

1854 - w trakcie wojny krymskiej wojska brytyjskie stoczyły bitwę z armią rosyjską, która usiłowała odblokować oblężony Sewastopol. Bitwa uznawana jest za nierozstrzygniętą. Szczególną sławę zawdzięcza ona bohaterskiej szarży brytyjskiej Lekkiej Brygady kawalerii. Żołnierze tej formacji z pogardą śmierci szarżowali na rosyjskie armaty. Odział poniósł przy tym duże straty.


DATA: 2020-10-23 21:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.