DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

25 marca

25 marca
Św. Jan Paweł II

717 – koronacja Leona III Izauryjczyka (ok. 680 - 741) na cesarza bizantyjskiego. Założyciel dynastii izauryjskiej wyprowadził Bizancjum z długotrwałego kryzysu umacniając władzę cesarską i wprowadzając szereg reform wojskowych i politycznych. W 726 roku Leon wystąpił przeciwko kultowi ikon, rozpoczynając długi okres ikonoklazmu, skutkiem czego nastąpiło zerwanie stosunków z papiestwem.

1957 – w Rzymie przedstawiciele Belgii, Francji, Włoch, Luksemburga, Holandii i Niemiec podpisali tzw. traktaty rzymskie, powołujące Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

 

1977 – powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). W tym dniu podpisany został apel „Do społeczeństwa polskiego”, ogłoszony dzień później na konferencji prasowej.  Deklarowanym celem ROPCiO było wymuszenie na władzach PRL przestrzegania ratyfikowanych na początku marca 1977 roku przez Radę Państwa PRL Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka i Obywatela.


1987 - Jan Paweł II wydał encyklikę Redemptoris Mater (Matka Odkupiciela), w której ukazał centralne miejsce i rolę Maryi w Kościele i wynikające z jej podwójnego związku z Chrystusem i Kościołem macierzyńskie pośrednictwo.

 

1992 – Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę Totus Tuus Poloniae populus (Cały Twój lud w Polsce) reorganizującą podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Kolejną zmianę przeprowadził tenże papież bullą Spiritale emolumentum w lutym 2004 roku.


1995 – Jan Paweł II podpisał encyklikę Evangelium Vitae (Ewangelia życia). W sposób zdecydowany i stanowczy bronił w niej wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. Na kartach dokumentu Ojciec Święty wyłożył stanowisko Kościoła w sprawie aborcji i eutanazji oraz zajął się szczegółowo naturalnymi metodami planowania rodziny, zachęcając do ich stosowania. Wystąpił przeciwko przeprowadzaniu na człowieku eksperymentów biologicznych i genetycznych, jako sprzecznych z „Bożym zamysłem”.


DATA: 2020-03-25 05:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.