DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

25 maja

25 maja
Witold Pilecki podczas rozprawy „sądowej”

992 – zmarł Mieszko I, pierwszy władca Polski (ur. ok. 930). Jego największą zasługą jest rozpoczęcie procesu chrystianizacji kraju i wprowadzenie go w obręb kultury łacińskiej.


1872 – zmarł Jerzy Henryk Lubomirski herbu Szreniawa bez Krzyża, polityk, konserwatysta, poseł na sejm galicyjski, wybitny działacz społeczno-oświatowy w Galicji, II ordynat przeworski (ur. 1817). Jako kurator Zakładu im. Ossolińskich przyczynił się do rozwoju instytucji. Podarował mu bibliotekę i zbrojownię przeworską. W 1863 roku wsparł działania niepodległościowe. Na terenie Przeworszczyzny ufundował szpital powstańczy.


1926 - w Paryżu, z inspiracji radzieckiego OGPU, Szolem Szwarcbard zastrzelił atamana Szymona Petlurę, przywódcę  Ukraińskiej Republiki Ludowej na uchodźstwie. W 1920 roku w obliczu zagrożenia bolszewickiego Petlura doszedł do porozumienia z rządem polskim, uznając prawa państwa polskiego do Małopolski Wschodniej. Na jego mocy oddziały ukraińskie walczyły ramię w ramię z wojskiem polskim. Po podpisaniu traktatu ryskiego próbował działać bezwsparcia sąsiada, jednak wyparty z granic Rosji Sowieckiej zmuszony został do złożenia broni na terytorium Polski. Do śmierci pozostał na emigracji, początkowo w Polsce, potem w Europie Zachodniej.


1948 - w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.


DATA: 2020-05-25 06:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.