DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

25 kwietnia

25 kwietnia
Wóz Drzymały

1333 - arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Kazimierza III Wielkiego na króla Polski. Podczas tej samej uroczystości, odbywającej się w katedrze wawelskiej, korona spoczęła także na głowie żony młodego króla Aldony Anny Giedyminówny. Podczas panowania Kazimierz Wielki doprowadził do wzrostu znaczenia politycznego Polski na arenie międzynarodowej. Odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską. Udało mu się także włączyć do Polski Ruś Czerwoną. Wobec braku potomków swoje dziedzictwo przekazał Ludwikowi Andegaweńskiemu, zwanemu w Polsce Węgierskim.


1595 – zmarł Torquato Tasso, włoski poeta chrześcijański (ur. 1544). Jego najważniejszym osiągnięciem literackim, jest poemat epicki, Jerozolima wyzwolona, odwołujący się do dziejów pierwszej krucjaty.


1920 – na odcinku od Prypeci do Dniestru wojska polskie rozpoczęły ofensywę przeciw bolszewikom, która doprowadziła do zdobycia Kijowa. W działaniach wzięły udział jednostki 6 Armii gen. Wacława Iwaszkiewicza, 2 Armii gen. Antoniego Listowskiego, 3 Armii gen. Edwarda Rydza-Śmigłego oraz wojska ukraińskie Szymona Petlury.

1925 - zmarł Piotr Mikołajewicz Wrangel, rosyjski generał, baron, jeden z głównych dowódców Białej Gwardii (ur. 1878). W latach 1918-1919 dowodził korpusem konnym w armii generała Antoniego Denikina. Od kwietnia 1920 był zwierzchnikiem całości sił kontrrewolucyjnych na połudnu Rosji. Po rozbiciu jego armii pod koniec 1920 wyemigrował do Francji,  gdzie założył w 1924 Ogólnowojskowy Związek Rosyjski, najsilniejszą organizację polityczno-wojskową emigrantów rosyjskich.

 

1937 – zmarł Michał Drzymała, chłop polski z poznańskiego, wsławiony trwającym cztery lata sporem z administracją pruską o budowę domu we wsi Podgradowice (od 1871 do 1918 Kaisertreu), dziś Drzymałowo. Zmagania Drzymały polegające na wykorzystaniu przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i na świecie, a symbolem stał się wóz cyrkowy, w którym chłop zamieszkał.


DATA: 2019-04-25 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "14355"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.