DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

25 czerwca

25 czerwca
Ojciec Święty Grzegorz XVI

1447 – w Krakowie odbyła się koronacja Kazimierza IV Jagiellończyka na króla Polski. Kilka lat po objęciu tronu młodszy syn Jagiełły na prośbę Związku Pruskiego ogłosił wcielenie Prus do Polski. Było to równoznaczne z wejściem w konflikt z Zakonem Krzyżackim. Trwająca 13 lat wojna (1454-1466) przyniosła Polsce korzyści w postaci odzyskania Pomorza Gdańskiego oraz przyłączenia do niej części Prus (tzw. Prusy Królewskie). Tereny, które pozostały w rękach Zakonu Krzyżackiego, stały się lennem Polski. Kazimierz IV starał się także wzmocnić dynastię Jagiellonów. Podejmował próby osadzenia swych synów na tronach sąsiednich państw. Udało mu się to w przypadku Władysława, który został królem Czech, a potem objął także tron Węgier. Kazimierz IV zmarł 7 czerwca 1492 roku.


1629 – wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego odniosły zwycięstwo w bitwie ze Szwedami pod Trzcianą. Na czele armii szwedzkiej stał król Gustaw II Adolf. Stronie polskiej udało się prawie doszczętnie zniszczyć jazdę przeciwnika. Spore straty poniosła także piechota szwedzka. Gustaw Adolf ratował się ucieczką z pola bitwy.


1767 – zmarł Jerzy Filip Telemann, niemiecki kompozytor, uważany za jednego z najważniejszych twórców muzyki I poł. XVIII w. (ur. 1681). Artysta działał także aktywnie jako popularyzator muzyki w sferach mieszczańskich.


1804 – zginął na gilotynie Jerzy Cadoudal, przywódca szuanów. Urodził się w 1771 roku w rodzinie młynarza. Brał udział w powstaniu w Wandei. Dał się poznać jako dobry dowódca. Dzięki temu szybko awansował i w końcu stał się jednym z najbardziej wpływowych przywódców szuanów. Po przejęciu władzy przez Napoleona odrzucił ofertę przejścia na jego służbę. Organizował zamachy na I Konsula. Aresztowany i postawiony przed sądem, został skazany na śmierć i stracony w publicznej egzekucji.


1834 – Ojciec Święty Grzegorz XVI wydał encyklikę Singulari nos potępiającą błędy głoszone przez ks. Felicjana Lammenais. Przyczyną imiennego napiętnowania francuskiego duchownego było niepodporządkowanie się przezeń wydanej dwa lata wcześniej przez tegoż papieża encyklice Mirari vos wskazującej błędy liberalizmu katolickiego obecne m.in. na łamach wydawanego przez ks. Lammenais pisma „Avenir”.

1950 - wojska Korei Północnej wtargnęły na terytorium Korei Południowej (przekraczając 38 równoleżnik), tym samym rozpoczęły wojnę. Rząd USA postanowił interweniować. Wkrótce w ręce komunistów wpadła stolica kraju Seul.


1967 – papież Paweł VI ogłosił encyklikę Sacerdotalis caelibatus, O celibacie kapłańskim, w której wystąpił w obronie praktyki bezżeństwa duchownych.


1991 - Chorwacja i Słowenia proklamowały niepodległość.


DATA: 2020-06-25 05:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.