DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Zginęli męczeńską śmiercią. Pamiętajmy o polskich misjonarzarz

Zginęli męczeńską śmiercią. Pamiętajmy o polskich misjonarzarz

9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Peru terroryści z Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku) zabili dwóch polskich franciszkanów: ojca Michała Tomaszka i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Bestialsko dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Na ciele zabitego ojca Zbigniewa zostawili kartkę z napisem: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje EGP” (EGP to Exercito Guerillero Popular – Ludowe Wojsko Partyzanckie – fanatyczny odłam „Świetlistego Szlaku”). Jako swoją wizytówkę na kartonie narysowali sierp i młot. To było dwadzieścia pięć lat temu. W ubiegłym roku - 5 grudnia – Kościół ogłosił polskich misjonarzy błogosławionymi. To pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy.

 

Polscy franciszkanie wiedzieli, że grozi im niebezpieczeństwo. Mieli świadomość, że w tym dniu już w południe przyjechali do wioski. Nie było wówczas ojca Michała. Czekali więc na kapłana. Przyszli do kościoła wieczorem po Mszy Świętej. Twarze mieli zamaskowane. Otoczyli klasztor i weszli do środka. Ich przywódca Jorge dokonał czegoś na kształt sądu ludowego, oskarżając misjonarzy o prowadzenie działalności, która usypia świadomość rewolucyjną wśród Indian. Zarzucił również misjonarzom, to że upokarzają ludzi przez rozdawanie im żywności, która pochodzi od imperialistów. Później w prasie oskarżyli, że są szpiegami CAI i agentami papieża Polaka. Kapłani nie mieli szans na obronę. Terroryści związali ojca Zbigniewa i ojca Michała i samochodami misjonarzy wywieźli ich za wioskę. Po drodze terroryści rozlali benzynę i podpalili most, aby nikt ich nie ścigał. Potem zabili kapłanów i uciekli.

 

Po latach założyciel terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak Abimael Guzmán oświadczył, że polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali zabici z jego rozkazu, z nienawiści do wiary. W ten sposób potwierdził fakt ich męczeństwa za wiarę.

 

Emerytowany ordynariusz Chimbote, który rozpoczął ich proces beatyfikacyjny, bp Luis Bambarén ujawnił, że odbywający karę dożywocia Guzmán poprosił o przebaczenie za zabójstwo duchownych i przyznał, że ich praca ewangelizacyjna stanowiła przeszkodę dla prowadzonej przez Świetlisty Szlak indoktrynacji ludności. Według biskupa, świadectwo Guzmana miało kluczowe znaczenie dla uznania męczeństwa zamordowanych. Hierarcha wyjaśnił, że w oczach markistowskich terrorystów, dla których religia stanowi opium dla ludu, duchowni - za sprawą Mszy, Biblii, katechizmu, sakramentów, ewangelizacji - przeszkadzali w akceptacji przez ludzi walki zbrojnej. Członkowie Świetlistego Szlaku oskarżali ich, że pomoc Caritas i dzieła społeczne Kościoła odciągają ludzi od przejęcia władzy w Peru siłą.

 

Ofiara kapłanów rodzi owoce. Jest już kilka powołań, które zrodziły się niejako z krwi męczenników. „W styczniu 1992 roku zupełnie przypadkowo zobaczyłem film dokumentalny o franciszkańskich misjonarzach o. Zbigniewie Strzałkowskim i o. Michale Tomaszku, którzy w 1991 roku zostali zamordowani w Peru w Pariacoto przez terrorystów z lewicowej organizacji Świetlisty Szlak. Po obejrzeniu filmu zapragnąłem natychmiast pojechać na misje i zastąpić ich” - opowiada franciszkanin o. Dariusz Mazurek, misjonarz. Także o. Jacek Lisowski, franciszkanin pracujący w Peru wyznaje, że został franciszkaninem, gdyż zachwycił go przykład Męczenników. Dziś przygotowuje beatyfikację swoich starszych współbraci w Peru.

 

Przykładów owoców jest znacznie więcej. Są uzdrowienia z chorób, nawrócenia. Wiele osób wpisało się do specjalnej księgi. Rodzina Baanante napisała:

 

„Panie Jezu, dziękuję Ci za zdrowie, za opiekę nad moimi dziećmi, za to, że ich prowadzisz.  Dziękuję Ci za ojca Michała i ojca Zbigniewa, którzy jednoczą moją rodzinę”. A Raul wyznał: „Dziękuję za łaskę Mszy świętej przy męczennikach, tak długo oczekiwaną łaskę - dziękuję za zdrowie”.

 

Bardzo wzruszający wpis pozostawiła Daniela: „Męczennikom, jako świadectwo miłości i szacunku - niech wspierają mnie i kierują na drogę poznania mojego prawdziwego powołania w służbie innym. Chrońcie moje nowe przyjaciółki”.

 

 

pam, kra

 

 

 

 


DATA: 2020-08-09 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.