DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

24 września

24 września
Hetman Jan Karol Chodkiewicz

787 – w Nicei rozpoczął się sobór powszechny. Obrady trwały do 23 października tego roku. Podczas ośmiu posiedzeń soboru nicejskiego II odrzucono i potępiono obrazoburstwo oraz uchwalono 22 kanony o charakterze dyscyplinarnym. Biskupów zobowiązano do poświęcania kościołów z relikwiami świętych.

1621
– zmarł Jan Karol Chodkiewicz, hetman polny, a potem wielki litewski, wojewoda wileński (ur. 1560). Znakomity strateg. Dowodził wojskami Rzeczypospolitej w czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty (1600-1611), a pod Kircholmem (1605) odniósł świetne zwycięstwo nad kilkukrotnie silniejszą liczebnie armią króla Szwecji Karola IX. Brał udział w wyprawach na Smoleńsk (1611) i Moskwę (1617-1618). Zmarł w trakcie obrony Chocimia przed Turkami.


1868 - galicyjski Sejm Krajowy uchwalił rezolucję zawierającą program szerokiej autonomii Galicji. Domagano się w niej rozszerzenia uprawnień ustawodawczych Sejmu Krajowego, własnego rządu, Sądu Najwyższego oraz ustanowienia ministra dla Galicji w rządzie centralnym w Wiedniu. Zabiegi o realizację tych postulatów trwały kilka lat i przeszły do historii pod nazwą kampanii rezolucyjnej.


1912 – papież św. Pius X ogłosił encyklikę Singulari Quadam, O organizacjach pracowniczych. Dokument był odpowiedzią na wątpliwości Kościoła niemieckiego w kwestii dopuszczalności członkowstwa katolików w międzywyznaniowych stowarzyszeniach broniących interesów pracowniczych. Ojciec Święty przyzwalał na to, zalecając przy tym zainteresowanym, by wstąpili także do stowarzyszeń katolickich, które będą dbały o ich formację religijną. Z kolei biskupom niemieckim zalecił stałe czuwanie nad dobrem duchowym członków międzywyznaniowych stowarzyszeń.


DATA: 2020-09-24 06:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.