DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

24 stycznia

24 stycznia
Zygmunt I Jagiellończyk

1507 – prymas Polski abp Andrzej Boryszewski koronował w katedrze wawelskiej Zygmunta I Starego na króla Polski. Urodzony w 1467 r. Zygmunt był piątym z kolei synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Jako monarcha prowadził politykę rozważną, opartą na współpracy z możnowładcami. W 1515 zrzekł się korony czeskiej i węgierskiej. Wyraził zgodę na sekularyzację państwa zakonnego w Prusach, co wprawdzie doprowadziło do hołdu jej pierwszego władcy świeckiego Albrechta Hohenzollerna, złożonego w 1525 roku przed królem, z drugiej jednak strony wzmocniło protestantyzm, który stał się religią panującą w nowym księstwie. Za rządów Zygmunta I do jedności politycznej z Polską wróciło Mazowsze. Na czasy Zygmunta Starego przypada początek rozkwitu kultury renesansowej w Polsce.

 

1656 – zwycięstwo wojsk katolickich w bitwie pod Villmergen. Liczące 5 tys. żołnierzy wojska katolickie pod dowództwem Christoffa Pfyffera nagłym uderzeniem rozbiły silniejszą liczebnie (7500 żołnierzy) protestancką armię berneńską generała Sigmunta von Erlacha. Porażka pod Villmergen zmusiła Zurych do rezygnacji z oblężenia bastionu katolicyzmu – Raperswilu i zawarcia pokoju w dniu 7 marca 1656 r.

1950 - we Wrocławiu rozpoczął się proces namysłowskich Bonifratrów (24-28 stycznia 1950 r. ). Zakonników oskarżono bezpodstawnie o znęcanie się nad dziećmi. Była to kolejna odsłona walki rządzących Polską komunistów z Kościołem katolickm.

 


DATA: 2019-01-23 11:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20618"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.