DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

24 października

24 października
Satyra na I rozbiór Polski

1147 – król Portugalii Alfons I Zdobywca odbił Lizbonę z rąk muzułmańskich. Szczupłym siłom królewskim zapewne nie udałoby się tego dokonać, gdyby nie pomoc krzyżowców (Niemców, Normanów, Szkotów, Fryzów, Flamandów i Anglików) podążających do Ziemi Świętej w ramach II krucjaty. W czerwcu 1147 roku miasto zostało otoczone od strony lądu i morza. Trwające 4 miesiące oblężenie zakończyło się kapitulacją Maurów.


1273 – Rudolf I Habsburg został koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec. 1 października 1273 roku hrabia Rudolf został wybrany na władcę Niemiec. Kolegium elektorskie poparło go, obawiając się wpływów i prestiżu innego kandydata do korony - króla czeskiego Przemysła Ottokara II. Wbrew oczekiwaniom Rudolf okazał się władcą silnym i zdolnym. Założycielowi dynastii Habsburgów udało się przeprowadzić rewindykację praw, przywilejów i majątków straconych przez Koronę od chwili śmierci cesarza Fryderyka II Hohenstaufa oraz wzmocnić władzę królewską. Pozyskanie dla synów Austrii i Styrii stało się podstawą przyszłej potęgi Habsburgów.


1531 – wojsko katolickich kantonów szwajcarskich wygrało bitwę na wzgórzu Gubeln (II wojna kappelska). Po zwycięskiej dla katolików bitwie pod Kappel, w której zginął Zwinglii, na pomoc Zurychowi ruszyły oddziały pozostałych kantonów protestanckich. Wojska katolickie uderzyły nocą na kilkakrotnie silniejsze wojska protestanckie, rozbijając je. Bitwa na wzgórzu Gubeln rozstrzygnęła losy wojny.

 

1648 – zawarto kończący wojnę trzydziestoletnią pokój westfalski. Traktaty między cesarstwem a Francją i jej stronnikami podpisano w Münster, a między cesarstwem i Szwecją w Osnabrück. Pokój westfalski przekreślił ostatecznie dominującą pozycję cesarstwa, zapewniając państewkom niemieckim samodzielność polityczną. W wyniku wojny Francja zyskała rangę mocarstwa europejskiego, a Szwecja umocniła swoją pozycję w basenie Morza Bałtyckiego.


1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen. Spory co do ostatecznych granic trwały zresztą nieco dłużej. Konwencję końcową podpisano dopiero 26 stycznia 1797 roku w Petersburgu.

1929 - na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpił krach. W „czarny czwartek” gwałtownie spadły ceny akcji. Spowodowało to masowe bankructwa firm i inwestorów indywidualnych oraz banków. Wzrastało bezrobocie. Kryzys, który zaczął się w Stanach Zjednoczonych, szybko objął niemal cały świat i trwał do początku lat 30. XX wieku (w Polsce do 1935 roku).


DATA: 2020-10-23 21:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.