DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

24 marca

24 marca
Przysięga Kościuszki na rynku w Krakowie, mal. Wojciech Kossak

1603– trzy lata po pokonaniu w bitwie pod Sekigaharą wojsk swego głównego wroga Ishidy Mitsunariego, Tokugawa Ieyasu otrzymał z rąk cesarza Japonii Go-Yōzei tytuł szoguna (głównodowodzącego wojsk"). W dziejach Japonii rozpoczęła się epoka Edo (1603-1868), czyli okres, w którym rzeczywistą władzę w kraju sprawowali szoguni z rodu Tokugawa.

 

1794 – na krakowskim Rynku odczytano akt powstania, po czym gen. Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, obejmując tym samym władzę nad insurekcją, która od jego nazwiska otrzymała nazwę kościuszkowskiej. Wydarzenie to uznaje się za początek powstania, choć już od 12 marca z Ostrołęki w kierunku Krakowa maszerowała brygada jazdy pod komendą gen. Antoniego Madalińskiego, zbuntowana przeciw planowanej przez Rosjan redukcji.


1839 – w Paryżu otwarto Bibliotekę Polską. Inicjatorem jej powstania był Karol Sienkiewicz. Doprowadził on do połączenia już istniejących księgozbiorów wydziału historycznego i statystycznego Towarzystwa Literackiego Polskiego oraz Towarzystwa Pomocy Naukowej. Funkcję dożywotniego prezesa objął książę Adam Czartoryski, on też ze względów prawnych został jej formalnym właścicielem. Bibliotekę ulokowano w zakupionej kamienicy na wyspie św. Ludwika przy Quai d'Orléans.


1844 – zmarł duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen, czołowy przedstawiciel klasycyzmu. Był autorem m.in. grobowca papieża Piusa VII w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie, pomników księcia Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika w Warszawie, a także statuy Włodzimierza Potockiego w katedrze wawelskiej.

1905 - zmarł Juliusz Verne, francuski pisarz, ojciec literatury fantastyczno-naukowej (ur. 1828). Za namową ojca ukończył studia prawnicze, jednak pociągała go literatura. Pisywał dramaty wystawiane na francuskich scenach. Popularność przyniosła mu dopiero jego pierwsza powieść pt.: „Pięć tygodni w balonie” (1863). Ogółem Verne napisał ok. 80 utworów. Do najbardziej znanych należą powieści: „20 000 mil podmorskiej żeglugi”, „Dzieci kapitana Granta", „Tajemnicza wyspa”, „Piętnastoletni kapitan”, „W 80 dni dookoła świata” itd. Juliusz Verne sympatyzował z narodem polskim. Na ścianie jego gabinetu wisiał portret Kościuszki. Do Polaków zbliżał go także wyznawany katolicyzm.

 

1919 – cesarz Austro-Węgier Karol I Habsburg-Lotaryński przekroczył granicę Szwajcarii udając się na emigrację. Para cesarska żyła w bardzo trudnych warunkach materialnych, gdyż dobra Habsburgów zostały skonfiskowane przez władze Republiki Austrii. W 1921 roku Karol I podjął dwie nieudane próby restauracji swojej władzy na Węgrzech. Zmarł 1 kwietnia 1922 roku na Maderze. 3 października 2004 roku został wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony.


1973 – zmarł gen. Marian Januszajtis-Żegota (ur. 1889), komendant Polskich Drużyn Strzeleckich (1912–1914), ostatni dowódca I Brygady Legionów Polskich (1916 –1917). Organizator nieudanej próby obalenia rządu socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego (4/5 stycznia 1919). Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził dywizją. Zmobilizowany w 1939 roku, brał udział w kampanii wrześniowej. Potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Niestety, już 27 października 1939 roku aresztowało go NKWD. Po układzie Sikorski-Majski pozostawal w dyspozycji Naczelnego Wodza w Londynie.


DATA: 2020-03-24 18:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.