DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

24 maja

24 maja
Mikołaj Kopernik, mal. Jan Matejko

1543 – we Fromborku zmarł Mikołaj Kopernik (ur. 1473), kanonik warmiński, lekarz, ekonomista, astronom, autor dzieła De revolutionibus, w którym zaprezentował heliocentryczną teorię  budowy układu słonecznego. Pierwsze wydanie tego dzieła ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku i wywarło olbrzymi wpływ na rozwój astronomii.


1829
papież Pius VIII ogłosił encyklikę Traditi humilitati, w której zawarł wytyczne swego pontyfikatu, potępił nowe doktryny filozoficzne faworyzujące indyferentyzm, pozbawione imprimatur kościelnego tłumaczenia Pisma Świętego, stowarzyszenia sekretne, bronił przy tym sakramentalnego związku małżeńskiego.

 

1829 – koronacja cara Mikołaja I na króla Królestwa Polskiego. Syn Aleksandra I, objął tron w Petersburgu z pominięciem starszego brata Konstantego, naczelnego dowódcy armii Królestwa Polskiego. Mikołaj I został zdetronizowany przez  Sejm Królestwa Polskiego 25 stycznia 1831roku, podczas powstana listopadowego,.


1911 – encyklika Piusa X Iamdudum, poruszająca sprawę antykościelnych praw wprowadzonych w  Portugalii.

1940 – księża Wincenty Matuszewski i Józef Kurzawa zostali bestialsko zamordowani przez Niemców w pobliżu Witowa. Pierwszy kapłan pełnił funkcję proboszcza w Osięcinach na Kujawach, a drugi był tam wikariuszem. 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował obu wraz z innymi 108 męczennikami zamordowanymi podczas II wojny światowej.


1953 – w 800. rocznicę śmierci św. Bernarda z Clairvaux papież Pius XII ogłosił encyklikę  Doctor Mellifluus. Ojciec Święty podkreślił jego osobistą świętość, znaczenie dla rozkwitu zakonu cystersów, zaangażowanie w ruch krucjatowy, likwidację schizmy w 1133 roku, spór z Abelardem, wspieranie papiestwa, ale przede wszystkim wielki wkład w rozwój doktryny chrześcijańskiej.

1982 - w Rzymie zmarł ks. Walerian Meysztowicz, duchowny katolicki, teolog, twórca Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie (ur. 1893).


DATA: 2020-05-24 06:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.