DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

24 lutego

24 lutego
Gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil

1397 – w Radzyniu Chełmińskim powstał antykrzyżacki Związek Jaszczurczy złożony ze szlachty ziemi chełmińskiej. Związek początkowo działał jawnie i był tolerowany przez władze zakonne jako organizacja broniąca interesów szlachty. Od 1410 roku utajnił swą działalność, a jego członków prześladowano. Za główny cel organizacja stawiała sobie połączenie ziemi chełmińskiej z Polską. Z czasem rozszerzyła swoją działalność na inne tereny Państwa Krzyżackiego. W 1440 roku wszedł w skład Związku Pruskiego.


1525 – pod murami Pawii armia cesarza Karola V pokonała wojska francuskie. Do niewoli dostał się sam król Franciszek I. Była to jedna z ważniejszych bitew stoczonych podczas wojen włoskich (1494–1559). W wyniku kampanii jesiennej 1524 roku Francuzom udało się opanować Mediolan. Armia cesarska zamknęła się za murami Pawii. Po trzech miesiącach na pomoc oblężonym oddziałom przyszła odsiecz. Zaatakowani z dwóch stron Francuzi ponieśli klęskę.

1582 – papież Grzegorz XIII wydał bullę „Inter gravissimas”, wprowadzającą kalendarz gregoriański. Reforma była podyktowana pogłęniającym się opóźnieniem kalendarza juliańskiego względem roku zwrotnikowego i polegała przede wszystkim na pominięciu kilku dni kalendarzowych, tzn. po 4 października 1582 roku nastąpił bezpośrednio 15 października tego samego roku.


1704 – zmarł Marek Antoni Charpentier, francuski kompozytor epoki baroku. Urodził się w  Paryżu w 1643 roku. Studiował muzykę w Rzymie. W latach osiemdziesiątych Charpentier pracował jako kapelmistrz w jezuickim paryskim kościele Św. Ludwika. W 1698 roku został mianowany kapelmistrzem w Sainte Chapelle. Jego dzieła to przede wszystkim muzyka religijna w stylu francuskim, a także kompozycje sceniczne.


1831 – rozpoczęła się bitwa pod Białołęką. Dwudniowe zmagania polskich sił powstańczych dowodzonych przez gen. Jana Krukowieckiego z korpusem rosyjskim gen. Iwana Szatkowskiego zakończyły się sukcesem wojsk polskich. Książę Szatkowski nakazał odwrót.


1848 – w wyniku rewolucji lutowej abdykował król Ludwik Filip I, ostatni Burbon na tronie Francji, syn Filipa Égalité. Wyniesiony na tron w wyniku przewrotu 1830 roku, został przez kolejną falę rewolucji odsunięty od władzy.


1863 – podczas powstania styczniowego oddział gen. Mariana Langiewicza poniósł duże straty podczas bitwy pod Małogoszczem.


1928 – prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie o utworzeniu Biblioteki Narodowej w Warszawie.


1953 – po sfingowanym procesie w więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil", organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, od kwietnia 1944 dowódca zakonspirowanej organizacji „Niepodległość" (krypt. NIE), przygotowanej do działań w warunkach sowieckiej okupacji.


DATA: 2020-02-24 06:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.